Postęp w rozwoju baterii - dobre i złe wieści

| Gospodarka Artykuły

Wyważona ocena technologii stosowanych w bateriach pokazuje, że postęp dokonuje się nieustannie, ale nie widać by nadchodził jakiś prawdziwy przełom. Możliwości baterii definiowane są przede wszystkim jako gęstość energii przypadająca na objętość i masę, i to daje pojęcie czego można się spodziewać po danej jednostce. Autorytety na wszystkich poziomach wiedzy technicznej, od niemal zerowych do dość zaawansowanych, przypominają o tym oczywistym fakcie, a następnie mówią co będzie lub powinno się robić dalej. Jak zatem naprawdę wygląda stan technologii akumulatorowych?

Postęp w rozwoju baterii - dobre i złe wieści

W wielu przypadkach wypowiedzi ekspertów kończą się wnioskiem o przyznanie kolejnego dofinansowania, by kontynuować i dokończyć prace. Wall Street Journal w swoim artykule na temat powolnego postępu w dziedzinie magazynowania energii dokonał chłodnej oceny obecnego poziomu technicznego w bateriach. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich kilku lat odnotowano znaczny postęp, widoczny szczególnie w przypadku zasilania smartfonów i ręcznych narzędzi. Chociaż w pojedynczych przypadkach może wyglądać to dość skromnie, to ich suma daje rzeczywisty i znaczny wzrost wskaźników wydajności.

W dalszej części publikacji wskazuje się na to, że wyczekiwanego przełomu, który - jak wszyscy mają nadzieję - jest już blisko, po prostu nie ma w zasięgu wzroku. Patrząc z perspektywy czasu bez wątpienia postęp jest, ale dokonuje się on drobnymi krokami a nie skokowo. Baterii znacznie lżejszych, tańszych i o większej gęstości energii nie widać tuż za rogiem.

Od dłuższego czasu docierają informacje o badaczach będących na drodze do przełomu, ale nie zaobserwowano jego materializacji. Rzekomo bliskie zastosowanie "skoków kwantowych" (quantum leaps) charakteryzuje się skromnymi postępami a nie nagłymi zmianami zasad. Ponadto, przełożenie nawet niewielkiej poprawy jaką wykazuje prototyp baterii na produkcję masową jest przedsięwzięciem długoterminowym o horyzoncie czasowym dziesięciu lub więcej lat. Niezależnie od technologii produkcja baterii to proces bardzo kapitało- i materiałochłonny.

Przewidywanie przełomów w nauce i technologii jest trudne, gdyż można je właściwie rozpoznać dopiero z perspektywy czasu. Nie jest łatwo dostrzec zbliżanie się lub samo osiągnięcie przełomu, a jeszcze trudniej ocenić jak dana sytuacja będzie się dalej rozwijać. W 1947 r. tranzystor był demonstrowany jako analogowy wzmacniacz. Nie przewidywano jego roli jako cyfrowego przełącznika. Układ scalony w 1958 r. był analogowym audiooscylatorem, a wpływ zwiększania skali integracji na funkcje cyfrowe nie był oczywisty. Z kolei laser był w 1960 r. określany "rozwiązaniem uzyskanym w poszukiwaniu problemów do rozwiązania". Być może w podobny sposób w pewnym momencie dokona się prawdziwy przełom w technologii akumulatorowej, a zbudowane baterie będą się całkowicie różnić od urządzeń elektrochemicznych.

źródło: EE Times