Opracowano koncepcję baterii protonowej
| Gospodarka ArtykułyWedług nowei idei, opracowanej przez naukowców z RMIT University, w akumulatorach można będzie przechowywać protony powstające przy podziale wody. Zniknie przez to potrzeba gromadzenia i odzyskiwania wodoru, która ogranicza skuteczność konwencjonalnych wodorowych systemów magazynowania energii elektrycznej. Publikacja badań w International Journal of Hydrogen Energy po raz pierwszy przedstawia koncepcję tzw. przepływowej baterii protonowej. W badaniach, również po raz pierwszy, uzyskano eksperymentalne potwierdzenie opracowanego rozwiązania.
Kierujący badaniami profesor John Andrews w nowatorskiej koncepcji połączył najlepsze właściwości baterii wodorowych i konwencjonalnych ogniw elektrycznych. - Wodór ma wielki potencjał jako czyste źródło energii i w naszych badaniach poszukujemy możliwości jego szerokiego wykorzystania w wielu aplikacjach - od urządzeń elektronicznych powszechnego użytku po sieciowe magazyny energii i pojazdy elektryczne. Baterie wykorzystujące protony mogą być o wiele bardziej ekonomiczne niż obecne, pracujące w oparciu o jony litu - mówił John Andrews.
W czasie ładowania protony pochodzące z rozkładu wody są łączone z elektronami i cząsteczkami metalu jednej elektrody ogniwa. Tworzą stały wodorotlenek służący do magazynowania energii. Proces ulega odwróceniu podczas pobierania energii. Efektywność energetyczna takiego akumulatora może być tak wysoka, jak w przypadku baterii litowo-jonowych, umożliwiając jednocześnie zgromadzenie większej energii w przeliczeniu na jednostkę masy i objętości.
- Wstępne wyniki doświadczeń są bardzo obiecujące, jednak potrzeba jeszcze wielu badań, by możliwe było komercyjne wykorzystanie nowych ogniw - powiedział profesor John Andrews.
źródło: RMIT University