Baterie bezstykowe - bezprzewodowe przekazywanie energii

| Gospodarka Artykuły

Zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kierowany przez dr. Cezarego Worka opracował bezstykowe baterie. Z baterii tych energia elektryczna dostarczana jest do zasilanego urządzenia bez wykorzystywania złączy mechanicznych. Dzięki temu można je wymieniać pod wodą, w pyle czy też w innych trudnych warunkach.

Baterie bezstykowe - bezprzewodowe przekazywanie energii

Bezprzewodowe przekazywanie energii możliwe jest na odległość od 2 do 15 mm. Baterie można zamknąć w hermetycznej obudowie, a ich wymiana i ładowanie są znacznie wygodniejsze. Jak zapewnia ekspert z AGH, nurek któremu rozładowałyby się baterie w latarce nie miałby problemów, gdyby korzystał z urządzenia na baterie bezstykowe.

Baterie pozbawione połączenia mechanicznego można również stosować w środowisku, w którym bardzo niebezpieczne jest pojawienie się iskry, np. w atmosferze wybuchowej - kiedy w powietrzu obecny jest metan, pył węglowy, wodór czy inne łatwopalne substancje. Ze względu na indukcyjny sposób przesyłania energii praktycznie nie ma ryzyka wystąpienia iskry. Ponadto styki elektryczne są szczególnie narażone na zniszczenie w trudnych warunkach środowiskowych, np. w atmosferze korozyjnej.

System baterii bezstykowych - Akademia Górniczo-HutniczaDr Worek przyznaje, że zaprojektowane przez jego zespół bezstykowe baterie przeznaczone są dla urządzeń specjalistycznych. Nie będą raczej stosowane w urządzeniach powszechnego użytku. Bezprzewodowy przesył energii łączy się z pewnymi stratami i część energii zgromadzonej w ogniwie baterii jest tracona bezpowrotnie. Jak zaznacza naukowiec, w warunkach akcji ratowniczych straty rzędu 10-15% są bardzo małym kosztem. Dodatkowo, gdy konieczne jest zwiększanie odległości pomiędzy baterią bezstykową a odbiornikiem energii, należy się liczyć z dalszym zmniejszaniem sprawności energetycznej systemu.

Specjalistyczny sprzęt, w którym zastosowano by rozwiązanie z AGH składałby się z 3 części: urządzenia odbiorczego (a więc np. latarki), baterii bezstykowej oraz ładowarki. Baterię wystarczyłoby na takiej ładowarce położyć, aby rozpocząć automatyczne ładowanie.

System jest na razie w fazie procedury patentowej. Zespół z AGH poszukuje firm zainteresowanych wdrożeniem wynalazku, dzięki któremu bezpieczniejsza i łatwiejsza mogłaby być praca górników, nurków czy zespołów ratowników.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również