Pulsonix - nadaje rytm projektowaniu PCB cz. 1

| Technika

Obecny rynek narzędzi do projektowania obwodów drukowanych jest bogaty jak nigdy dotąd. Każdy użytkownik, od hobbysty elektronika, po wielką korporację, odnajdzie miejsce dla siebie. Wydawać mogłoby się, że popularne narzędzia projektowe zdobyły monopol, z którego prędko nie zrezygnują. Oferowane są zaawansowane narzędzia, ale w rezultacie bardzo drogie. Z kolei tanie lub darmowe nie spełniają oczekiwań profesjonalistów, a częstokroć tylko na takie stać mniejsze lub dopiero rozwijające się firmy projektowe. W takiej spolaryzowanej przestrzeni jest miejsce na program, który będzie odpowiadać amatorowi i większemu przedsiębiorstwu.

Pulsonix - nadaje rytm projektowaniu PCB cz. 1

Złoty środek

Projektanci obwodów drukowanych, którzy przez lata są użytkownikami jednego narzędzia, mają swoje przyzwyczajenia i intuicyjnie korzystają z dostępnych funkcji. Niejeden z nich pogodził się z wieloma niedogodnościami, które ma używana dotychczas aplikacja, w imię powiedzenia "jak się nie ma, co się lubi...", gdyż zmiana środowiska projektowego byłaby zbyt kosztowna.

Młodzi projektanci muszą radzić sobie z nieprofesjonalnymi, darmowymi/tanimi programami EDA, w których nie ma takich funkcji jak np. narzędzie do projektowania układów high-speed czy podgląd płytki w 3D. Są one również niewygodne i uciążliwe w użytkowaniu, spowalniając tym samym proces ich uczenia się i samorozwój.

W takich warunkach Pulsonix wydaje się złotym środkiem między szybkim, wygodnym i intuicyjnym projektowaniem a zaawansowanymi możliwościami, które oferuje swoim użytkownikom. Oprogramowanie to zapewnia eksperckie środowisko do tworzenia obwodów drukowanych z najwyższą starannością i najnowocześniejszymi standardami. Zawiera bogaty zestaw narzędzi projektowych, które są łatwo konfigurowalne i przystępnie usytułowane w intuicyjnych oknach dialogowych.

Widok okien, paski narzędzi oraz skróty klawiszowe można spersonalizować pod własne potrzeby, co sprawia, że Pulsonix firmy WestDev jest oprogramowaniem, na które łatwo i bezboleśnie "da się przerzucić". Wykorzystuje on doświadczenie zawodowych projektantów oraz skupia się na ich potrzebach i wymaganiach, by wyeliminować wszelkie niedogodności spotykane w innych tego typu aplikacjach.

Inżynierowie z firmy WestDev tworzą i rozwijają od lat ten produkt, który w 100% zadowoli wysublimowane gusta inżynierów. Pulsonix ma również prężnie działający helpdesk, dla którego sugestie, raporty o błędach i pomysły ulepszeń przy kolejnych wersjach są niezwykle istotne.

Edytor schematów

Za pomocą funkcjonalnego edytora schematów można w szybki i intuicyjny sposób stworzyć skomplikowane projekty.

Symulator SPICE

Symulator SPICE, w pełni zintegrowany z edytorem schematów, pozwala zweryfi kować prawidłowość działania zaprojektowanego układu przed wykonaniem prototypu.

Wsparcie FPGA

Program Pulsonix ma wbudowany interfejs FPGA, który pozwala na integrację ze środowiskami projektowymi Altera Quartus II i Xilinx ISE.

PCB Layout

Wykorzystując reguły projektowe dotyczące odległości pomiędzy ścieżkami, w połączeniu z aktywną weryfikacją DRC (Design Rule Check), projektant ma do dyspozycji efektywne półautomatyczne narzędzie pozwalające na precyzyjne prowadzenie połączeń.

Projektowanie high-speed

Dodatkowy moduł wspomagający projektowanie obwodów high-speed zawiera takie narzędzia, jak dopasowanie par różnicowych czy wyświetlanie długości ścieżek w trakcie ich projektowania. Pozwala to na skutecznie tworzenie szybkich interfejsów np. PCI-Express, USB 3.0 i 3.1.

Zaawansowane technologie

Opcjonalny moduł zaawansowanych technologii wspiera m.in. projektowanie PCB typu rigid-flex, technologie chip-on-board czy stosowanie komponentów wbudowanych (zagrzebanych).

Ujednolicenie standardów, czyli pliki technologiczne

W wielu przedsiębiorstwach występuje problem ujednolicenia standardów projektowanych obwodów. Samodzielni konstruktorzy również zmagają się, przy okazji rozpoczynania prac, z mozolnym procesem konfigurowania projektu według wymaganych kryteriów. Pulsonix ułatwia ten proces, zapewniając innowacyjne narzędzie o nazwie "technology files", które jest formą szablonu.

Standardy mogą być tworzone w jednym pliku a następnie udostępniane i używane przez każdą osobę w zespole projektowym. Dzięki "technology files" możliwe jest ustalanie DRC, zasad technologicznych, stylów tekstu, ścieżek, padów i wielu innych. Dzięki temu projektant zyskuje cenny czas, wczytując gotowy plik szablonowy do swojego projektu.

Pulsonix może więcej

Opisane w ramach artykułu główne cechy oprogramowania to dopiero wierzchołek góry lodowej. To co kryje się "pod powierzchnią", wewnątrz aplikacji daje inżynierowi niesamowite możliwości projektowe. Najważniejsze funkcje zebrane zostały w ramce (powyżej).

Pulsonix dla Ciebie

Pulsonix jest dobrym rozwiązaniem, zarówno dla elektroników hobbystów/freelancerów, jak i zainteresowanych zaawansowanymi narzędziami przedsiębiorstw. Nie musisz obawiać się, że Twoje projekty nie będą kompatybilne z oprogramowaniem Pulsonix. Oferuje ono niezawodne i wysokiej jakości filtry, w największej dostępnej w branży liczbie, dla takich środowisk inżynierskich jak: Altium, Protel, Accel, P-CAD, OrCAD, EdWin, CadStar, Visula PCB, System Designer, PADS, Easy-PC, CirCAD, DxDesigner, ViewLogic, Eagle, Integra, Cadence Allegro i innych...

W kolejnej części artykułu na łamach magazynu "Elektronik" w sposób szczegółowy zostaną przedstawione podstawowe i zaawansowane cechy oprogramowania. Na oficjalnej polskiej stronie www.pulsonix.pl dostępna jest wersja trial umożliwiająca przetestowanie wszystkich, najnowszych funkcji programu oraz wykonanie i zapisanie projektu do maksymalnie 100 pinów. Licencja próbna jest nieograniczona czasowo.

Sara Liszka
Evatronix S.A.

www.evatronix.com