Pulsonix - nadaje rytm projektowaniu PCB, cz. 3

| Technika

Świat technologii nie stoi w miejscu, a jego prężny rozwój stawia przed projektantami coraz trudniejsze zadania. Aby im sprostać, należy korzystać ze środowiska projektowego, które nadąża za najnowszymi trendami, ułatwiając tworzenie elektroniki. Nadaj rytm projektowaniu PCB już teraz - dzięki oprogramowaniu EDA Pulsonix.

Pulsonix - nadaje rytm projektowaniu PCB, cz. 3

W czasach, kiedy technika high-speed staje się standardem, układy FPGA są powszechnie stosowane, a używanie technologii takich jak płytki drukowane sztywno-giętkie (rigid-flex) coraz mocniej zaznacza swoją obecność w wielu zaawansowanych projektach, niezbędne jest posiadanie profesjonalnych narzędzi wspomagających. Nie mniej ważny aspekt to efektywne i szybkie zarządzanie danymi. Środowisko projektowe Pulsonix udostępnia swoim użytkownikom wszystkie te funkcjonalności.

Interaktywne projektowanie układów high-speed

Projekty obwodów drukowanych z układami high-speed stają się obecnie standardem. Nawet połączenia dla powszechnie stosowanego w wielu urządzeniach elektronicznych interfejsu USB prowadzone muszą być przy zachowaniu odpowiednich restrykcji (np. kontroli impedancji różnicowej).

Program Pulsonix zawiera nowoczesne rozwiązania, by wspomóc projektowanie tego typu układów dzięki zintegrowanemu modułowi. Możliwości, które daje, pozwalają na profesjonalne i intuicyjne tworzenie ścieżek sygnałowych. Ważniejsze z funkcji to interaktywne prowadzenie par różnicowych czy dodawanie ścieżek serpentynowych - które pozwalają na dynamiczne dopasowywanie długości ścieżek (length matching).

Dzięki arkuszowi reguł projektowych oraz graficznej wizualizacji wyświetlanej przy kursorze projektant na bieżąco jest informowany przez oprogramowanie o dokonywanych zmianach. Innowacyjnym narzędziem wspomagającym są również ścieżki sygnałowe zwane w programie "signal paths", które pozwalają na dopasowanie całej ścieżki od jej rozpoczęcia po zakończenie, na podstawie wszystkich "podsieci", z których jest ona złożona.

W miejscach, gdzie dopasowanie długości połączeń ma niebagatelne znaczenie, możliwe jest dodanie dodatkowej długości korygującej dla wybranego wyprowadzenia w obudowie - wyznaczonej na podstawie danych technicznych producenta. To nie wszystko. Pulsonix wspiera również projektowanie układów wysokiej częstotliwości np. zapewnia zaawansowaną funkcję tworzenia spiralnych powierzchni miedzi, ścieżek i kształtów. Zwoje te mogą być użyte również do tworzenia transformatorów planarnych rozmieszczonych na wielu warstwach obwodu drukowanego.

Wsparcie dla układów FPGA

Interfejs integracji układów FPGA dostępny jest bezpłatnie w środowisku projektowym Pulsonix. Wygenerowane dane przypisujące piny układu FPGA mogą zostać zaimportowane do opisu komponentu w bibliotece Pulsonix. Proces ten może się odbywać dwukierunkowo - przez rozpoczęcie w edytorze komponentów i eksport danych o pinach elementu do pliku w formacie CSV. Daje to możliwość wykorzystania ich w środowisku do projektowania FPGA. Interfejs wspiera takie formaty jak Altera Quartus II, Xilinx ISE oraz standardowy format CSV.

Wspomaganie zaawansowanych technologii

Moduł Pulsonix Advanced Technology dostarcza narzędzia wspomagające projektowanie obwodów drukowanych zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi. Dzięki temu możliwe jest realizowanie projektu z wykorzystaniem cienkich struktur krzemowych (thinned dies), elementów wbudowanych w strukturę płytki (embedded components) czy transformatorów planarnych.

Wspierana jest również coraz bardziej popularna technologia obwodów sztywno-giętkich rigid flex, dla której przygotowano moduł umożliwiający zdefiniowanie stosu warstw, łatwe rysowanie obrysu płytki, umieszczanie komponentów czy podgląd 3D. Pulsonix oferuje projektantom zaawansowaną technologię tworzenia stylów mikroprzelotek dla różnych ich rodzajów: standardowych, ślepych (blind via), zagrzebanych (burried via) oraz różnorodnych dla nich stosów.

Pozwala również na generowanie plików produkcyjnych w oparciu o typ i warstwę przelotki, jak i sposób jej wykonania np. dla wiercenia laserowego.

W projektach, gdzie upakowanie elementów jest bardzo duże, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie techniki COB (chip-on-board), czyli montażu układu scalonego bezpośrednio na PCB. Moduł ten umożliwia tworzenie padów struktury układów scalonych (die & bond pads), przewodów łączących (bond wires) pomiędzy strukturą układu a zewnętrznymi wyprowadzeniami. Wspomaga również rozmieszczenie tych elementów dzięki zaawansowanym narzędziom interaktywnym.

Pulsonix Vault

W firmie zajmującej się usługami projektowymi niezbędne jest prowadzenie dokumentacji z rzetelną weryfikacją i kontrolą dostępu do plików. Ułatwia to pracę zespołowi projektowemu, który dzięki funkcji, jaką jest Pulsonix Vault, może systematyzować swoje projekty, pliki, biblioteki i inne elementy.

Używanie opcji Vault pozwala na szybkie użycie zweryfikowanych danych, przeglądanie pełnej historii zmian, automatyczne nadawanie wersji czy definiowanie poziomów praw dostępu. Użytkownik ma do dyspozycji również okno podglądu dla komponentów, symboli czy footprintów oraz może prowadzić wybraną analizę określającą np. miejsce używania danego elementu lub daty zmian.

Elementy wyświetlane w Vault mogą być importowane z korporacyjnych baz danych, co pozwala na wyświetlanie np. stanów magazynowych, cen i innych informacji dotyczących komponentów. Opcja ta to Pulsonix Database Connection.

Nowy początek

Jest to ostatni artykuł z serii "Pulsonix nadaje rytm projektowaniu PCB", w ramach której przedstawiono najważniejsze funkcjonalności tegoż oprogramowania. Zakończenie to może stać się nowym początkiem dla wydajności i szybkości Twojego projektowania. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia strony www.pulsonix.pl, gdzie znaleźć można broszury informacyjne i bezpłatny link do instalacji wersji testowej.

Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym, który udostępni wszystkie istotne informacje dotyczące licencjonowania i subskrypcji oraz wersji i modułów płatnych. Liczymy też na Państwa opinie i sugestie.

Sara Liszka
Evatronix S.A.

www.evatronix.com

Zobacz również