Würth Elektronik rozwija technologie PCB w europejskim projekcie PROACTIF

Firma Würth Elektronik uczestniczy w projekcie PROACTIF, realizowanym w ramach europejskiego programu Chips Joint Undertaking (Chips JU). Celem inicjatywy jest wzmocnienie suwerenności technologicznej Europy w dziedzinie elektroniki, ze szczególnym naciskiem na rozwiązania dla dronów i robotyki cywilnej. Producent wnosi do projektu swoje zaawansowane kompetencje w zakresie płytek drukowanych (PCB), opracowując miniaturowe, wysokoczęstotliwościowe układy dla inteligentnych systemów bezzałogowych wspierających ratownictwo i bezpieczeństwo publiczne.

Posłuchaj
00:00

Projekt PROACTIF skupia międzynarodowe konsorcjum 42 partnerów z 13 krajów, które wspólnie opracowują nowatorskie rozwiązania elektroniczne i systemowe dla sektora dronów i robotyki. Inicjatywa koncentruje się na rozwoju zaawansowanych technologii komponentów elektronicznych, zwiększających autonomię, bezpieczeństwo i interoperacyjność systemów bezzałogowych wykorzystywanych w zastosowaniach cywilnych.

Zaawansowane systemy bezzałogowe dla bezpieczeństwa i ratownictwa

Głównym celem projektu jest opracowanie nowoczesnych, bezpiecznych i przyjaznych środowisku systemów pojazdów bezzałogowych (UxV), które będą chronić infrastrukturę krytyczną oraz wspierać działania ratownicze i zarządzanie kryzysowe. Kluczowe obszary rozwoju obejmują interoperacyjność, autonomię oraz szybkie wdrażanie systemów.

Würth Elektronik wnosi do projektu swoje doświadczenie w technologii płytek drukowanych (PCB), współpracując z partnerami nad tworzeniem inteligentnych systemów dronów przeznaczonych do akcji ratowniczych i sytuacji kryzysowych. Wyposażone w zaawansowane czujniki i technologie radarowe, autonomiczne drony są w stanie w czasie rzeczywistym wykrywać zmiany temperatury, ogniska pożarów czy obecność osób znajdujących się w niebezpieczeństwie – nawet w trudno dostępnych terenach. Takie rozwiązania umożliwiają dokładną ocenę sytuacji i skuteczną koordynację działań ratowniczych.

Nowe standardy w technologii PCB

Kluczowym wkładem Würth Elektronik w ramach PROACTIF jest opracowanie zminiaturyzowanych, wysokoczęstotliwościowych płytek drukowanych z integrowanymi komponentami, zdolnych do pracy w ekstremalnych warunkach. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów, elastycznych konstrukcji i precyzyjnego prowadzenia sygnałów, rozwiązania te wyznaczają nowe standardy w zakresie niezawodności i efektywności energetycznej.

Technologie wspierające bezpieczeństwo cywilne

Projekt PROACTIF umożliwia wdrażanie inteligentnych, połączonych technologii, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo cywilne i zarządzanie kryzysowe w całej Europie.

Źródło: Würth Elektronik

Powiązane treści
Nowy oddział Würth Elektronik w Republice Południowej Afryki
Würth Elektronik i HKSTP wspólnie wspierają rozwój mikroelektroniki w Hongkongu
Standard oHFM: Nowe perspektywy dla modułów FPGA w systemach embedded
EUROCIRCUITS wspiera MAD Formula Team - niezawodna elektronika w ekstremalnych warunkach Formula Student
Würth Elektronik rozwija serię RGB LED – diody PLCC do pracy w temperaturach do 100°C
Würth Elektronik – twój zaufany partner w zakresie zaawansowanych rozwiązań PCB
Farnell i Würth Elektronik wspólnie usprawnią łączność IoT
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Dell i NVIDIA fundamentem największej fabryki AI w Indiach: 4000 GPU Blackwell dla NxtGen
Produkcja elektroniki
Yamaha Robotics stawia na półprzewodniki. Nowa struktura wzmocni obsługę procesów back-end w Europie
Projektowanie i badania
Mitsubishi Electric i MHI inwestują w następcę modułu ISS. Nowa era komercjalizacji orbity LEO
Produkcja elektroniki
Afrykańskie minerały w centrum uwagi
PCB
Standard oHFM: Nowe perspektywy dla modułów FPGA w systemach embedded
Produkcja elektroniki
Recykling ostatnią szansą dla Europy?
Zobacz więcej z tagiem: PCB
Technika
Pasywne i wspomagane metody chłodzenia PCB
Gospodarka
Standard oHFM: Nowe perspektywy dla modułów FPGA w systemach embedded
Gospodarka
EUROCIRCUITS wspiera MAD Formula Team - niezawodna elektronika w ekstremalnych warunkach Formula Student

Kiedy projekt elektroniki jest „wystarczająco dobry”, a kiedy staje się ryzykiem biznesowym

W projektowaniu elektroniki bardzo łatwo wpaść w pułapkę myślenia: „działa, więc jest OK”. Układ się uruchamia, firmware odpowiada, prototyp przechodzi testy na biurku. I na tym etapie wiele zespołów uznaje projekt za „wystarczająco dobry”. O decyzjach „good enough”, presji czasu i momentach, w których inżynieria zaczyna generować straty.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów