Siemens dołącza do grupy inwestującej w Northvolt

| Gospodarka Artykuły

Szwedzka firma Northvolt zyskała kolejnego inwestora - udostępnienie niezbędnego know-how w obszarze digitalizacji oraz wkład o wartości 10 mln euro zadeklarował Siemens. Umowa przewiduje, że Northvolt stanie się preferowanym dostawcą baterii dla Siemensa. Northvolt utworzony w 2016 r. ma na celu uruchomienie największej w Europie fabryki baterii litowo-jonowych, zdolnej do konkurowania z Teslą.

Siemens dołącza do grupy inwestującej w Northvolt

W bieżącym roku Northvolt pozyskał już 10 mln euro od producenta samochodów ciężarowych z grupy Volkswagena - firmy Scania. Z kolei 2017 roku w szwedzki projekt zainwestował koncern ABB, fundusz InnoEnergy oraz Vestas. W kwietniu rozpoczęto budowę pierwszych obiektów fabrycznych w Västerås k. Sztokholmu, przeznaczonych dla działu badawczo-rozwojowego.

Firmę Northvolt wspiera też Europejski Bank Inwestycyjny oraz szwedzki rząd. Budowa fabryki w mieście Skellefteå ma kosztować 4 mld euro. W 2023 roku produkcja baterii ma osiągnąć poziom 32 GWh, czyli zbliżony do możliwości amerykańskiej Gigafactory.

źródło: gramwzielone.pl