BMW wdroży baterie nowej generacji

| Gospodarka Artykuły

Możliwości rozwoju obecnie używanych akumulatorów litowo-jonowych, posiadających grafitowe anody i katody z tlenków litu, stopniowo zbliżają się do nieprzekraczalnej granicy. Jedynie nowy skład chemiczny pozwoli podnieść ich wydajność i poziom bezpieczeństwa. Grupa BMW nawiązała właśnie współpracę z kalifornijskim start-upem Sila Nanotechnologies (Sila Nano), której celem jest stworzenie baterii nowej generacji.

BMW wdroży baterie nowej generacji

Start-up Sila Nano pracuje nad rodziną materiałów opartych przede wszystkim na krzemie, z których powstawać mają anody. Zastąpienie nimi konwencjonalnych elektrod grafitowych pozwoli wydłużyć cykl życia ogniw i zwiększyć gęstość gromadzonej energii. Jak deklaruje Sila Nano, materiały te już teraz mogą być produkowane na skalę masową.

Współpraca z BMW umożliwi szybszą komercjalizację opracowanej technologii - elektryczne samochody wyposażone w nowe baterie mają wyjechać na drogi na początku przyszłej dekady.

Nad nową generacją baterii ze stałym elektrolitem BMW pracuje również z innym amerykańskim start-upem - firmą Solid Power mającą siedzibę w Kolorado. Sila Nanotechnologies powstała w 2011 r. w Alameda.

źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych