Chińska firma CATL ma w Niemczech produkować baterie dla BMW

| Gospodarka Artykuły

Rzecznik BMW Glenn Schmidt poinformował, że chińska firma Contemporary Amperex Technology (CATL) zawarła z niemieckim producentem samochodów kontrakt na dostawę baterii litowo-jonowych do pojazdów z napędem elektrycznym. Szacowana wartość kontraktu to ponad miliard euro. Podpisana umowa pozwala chińskiej firmie na wybudowanie w Europie - najprawdopodobniej w Niemczech - nowej fabryki.

Chińska firma CATL ma w Niemczech produkować baterie dla BMW

W marcu bieżącego roku agencja Bloomberg informowała, że zakład firmy CATL powstać może w Polsce, a Chińczycy rozważają również jego zlokalizowanie w Niemczech lub na Węgrzech. W piątek portal Automotive News, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, doniósł, że fabryka baterii do samochodów elektrycznych zostanie zbudowana na terenie Turyngii.

Jak dotąd informacji tych nie potwierdza ani firma CATL, ani administracja niemiecka. Przedstawiciele władz Turyngii twierdzą, że negocjacje z chińskim kontrahentem na temat budowy fabryki cały czas trwają. Lokalny dziennik "Thueringer Allgemeine" przekazał informację, że zakłady mają powstać w Erfurcie. Według źródeł, do oficjalnego podpisania umowy w tej sprawie dojść ma już 9 lipca w Berlinie, z udziałem szefa chińskiego rządu Li Keqianga.

źródło: WNP