Chiny mają już blisko 500 producentów samochodów elektrycznych

| Gospodarka Aktualności

Obecnie chińskie władze intensywnie wspierają projekty związane z elektromobilnością oraz innymi zaawansowanymi technologiami. W czerwcu ogłoszono, że nowo powstające podmioty mogą liczyć na dofinansowanie z puli o wartości 47 mld dolarów. To kolejny impuls do rozwoju przedsiębiorstw zajmujących się elektromobilnością, których - według informacji Wall Street Journal - w Państwie Środka działa już 487 i liczba ta prawdopodobnie będzie rosnąć.

Chiny mają już blisko 500 producentów samochodów elektrycznych

Dla porównania, liczba producentów pojazdów spalinowych nieco przekracza 100. Są to w większości firmy nierentowne, działające dzięki wsparciu władz. W przypadku producentów pojazdów elektrycznych analitycy są zdania, że w ciągu najbliższych lat utrzyma się tylko około 1% powstających start-upów. Będą one musiały stawić czoła silnej konkurencji ze strony motoryzacyjnych koncernów zagranicznych, jak np. Tesla, która w nowej fabryce w Szanghaju zamierza produkować 500 tys. samochodów elektrycznych rocznie.

Chiny są aktualnie największym rynkiem pojazdów elektrycznych na świecie. W ciągu ostatnich pięciu lat wysokość państwowych subsydiów na zakup pojazdów elektrycznych wyniosła łącznie 15 mld dolarów. W pierwszej połowie 2018 r. sprzedano tu około 412 tys. samochodów z napędem elektrycznym, z czego 313 tys. to auta całkowicie elektryczne, a 99 tys. - hybrydy plug-in.

źródło: ORPA