Chiny wyrastają na największego eksportera akumulatorów do samochodów elektrycznych

| Gospodarka Zasilanie

Według szacunków Digitimes Research, Chiny zmierzają w kierunku zostania największym na świecie eksporterem akumulatorów dla pojazdów elektrycznych, z udziałem w światowej produkcji tych komponentów przekraczającym 70% w roku 2020. Władze Chin oferują atrakcyjne dotacje dla producentów i użytkowników samochodów elektrycznych, a także zachęcają do rozwijania konstrukcji akumulatorów i stacji ładowania EV, zamieniając Chiny w największego na świecie producenta akumulatorów EV, wraz z kompletnymi łańcuchami dostaw.

Chiny wyrastają na największego eksportera akumulatorów do samochodów elektrycznych

Oprócz dotacji na terminale dla pojazdów elektrycznych, rząd Chin aktywnie wspiera również rozwój samych akumulatorów. W 2017 roku Chiny odpowiadały za produkcję 60% światowej pojemności akumulatorów do pojazdów z napędem elektrycznym, a firmy Contemporary Amperex Technology i BYD stały się światowymi dostawcami nr 1 i 3.

Statystyki pokazują, że globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych odnotowała roczny wzrost o 60%, osiągając w 2017 r. 1,18 miliona sztuk, z czego prawie połowa sprzedana została w Chinach, głównie dzięki serii zachęt oferowanych przez chiński rząd. Ponadto władze zainwestowały ponad 100 miliardów juanów w budowę w całym kraju stacji ładowania EV.

Wiele krajów ogłosiło plany zakazu sprzedaży pojazdów spalinowych do roku 2024 czy 2025. Digitimes Research szacuje, że sprzedaż pojazdów elektrycznych na świecie osiągnie do roku 2025 13,75 mln sztuk, a 38% z nich zostanie wchłonięte przez rynek chiński.

źródło: DigiTimes