Chiny przyjęły regulacje w zakresie ponownego wykorzystywania wycofywanych akumulatorów EV

| Gospodarka Zasilanie

Jak donoszą źródła branżowe, Chiny przyjęły przepisy dotyczące ponownego wykorzystywania w systemach magazynowania energii wycofywanych z eksploatacji akumulatorów pojazdów elektrycznych. Zgodnie z regulacjami, samochodowe źródła energii elektrycznej muszą zostać wycofane z eksploatacji, gdy ich zdolność magazynowania energii spadnie do 80% początkowych poziomów.

Chiny przyjęły regulacje w zakresie ponownego wykorzystywania wycofywanych akumulatorów EV

Jednak, jak wskazują informatorzy, ich ponowne wykorzystanie jest obecnie trudne ze względu na koszty i bezpieczeństwo. Ogniwa akumulatorowe są łączone równolegle i szeregowo, tworząc moduł akumulatora, a kilka modułów akumulatorowych tworzy zestaw akumulatorów obsługiwany w pojazdach przez system zarządzania BMS (Battery Management System). Dla umożliwienia ponownego użycia konieczne jest łączenie zużytych ogniw akumulatorowych o w przybliżeniu równym napięciu i pojemności, by w systemach magazynowania energii zapewnić wydajne działanie.

Sortowanie ogniw akumulatorowych wymaga skomplikowanej inżynierii i oznacza ponoszenie wysokich kosztów technicznych, ponieważ baterie produkowane przez różnych producentów różnią się materiałami, metodami łączenia ogniw oraz opakowaniami. W efekcie całkowity koszt sortowania zużytych ogniw akumulatorowych dla umożliwienia ich łączenia w celu ponownego wykorzystania może być wyższy niż koszt wytworzenia nowych zestawów baterii, przeznaczonych specjalnie do stosowania w systemach magazynowania energii. Ponadto, według źródeł, korzystanie z wycofanych akumulatorów EV w systemach magazynowania energii może stwarzać ryzyko eksplozji, jeśli takie ogniwa zostaną wybrane niewłaściwie.

źródło: DigiTimes

Zobacz również