Chińska grupa Envision przejmie akumulatorową jednostkę Nissana

| Gospodarka Aktualności

Chińska grupa Envision, należąca do największych na świecie producentów turbin wiatrowych i będąca również deweloperem projektów OZE, kupi od Nissana biznes baterii litowo-jonowych - firmę Automotive Energy Supply Corp (AESC). Nie ujawniono wartości transakcji, ale wiadomo, że Nissan ma zachować 25% udziałów w nowym podmiocie tworzonym przez Envision.

Chińska grupa Envision przejmie akumulatorową jednostkę Nissana

Realizując transakcję, Envision stanie się także właścicielem centrów badawczo-rozwojowych i linii produkcyjnych Nissana w Oppama, Atsugi i w Zama, w Japonii. Przejmie również, należące do Nissana w ramach osobnych spółek, fabryki baterii litowo-jonowych w Smyrna w amerykańskim stanie Tennessee oraz w Sunderland w Wielkiej Brytanii.

Po sprzedaży swoich fabryk baterii japoński producent najpopularniejszego na świecie samochodu elektrycznego Leaf będzie musiał polegać na zakupach od zewnętrznych dostawców, być może także od nowego podmiotu, kontrolowanego przez Envision. Współpracująca z Nissanem firma Renault wyposaża swoje pojazdy elektryczne m.in. w baterie spółki LG Chem, której europejska fabryka znajduje się pod Wrocławiem.

Już w roku 2007 zainteresowana przejęciem akumulatorowej jednostki Nissana była chińska firma GSR Capital. Wówczas transakcja miała wynieść około 1 mld dolarów. Nie doszła jednak do skutku z powodu trudności negocjacyjnych z udziałowcem AESC - grupą NEC mającą 42% udziałów poprzez NEC Corp. oraz 7% jako NEC Energy Devices. Obecnie NEC nie blokuje sprzedaży AESC. Przed sfinalizowaniem transakcji z Envision, przewidzianym na marzec 2019 roku, Nissan przejmie od NEC-a 49% należących do niego udziałów w AESC.

źródło: gramwzielone.pl