Chiński producent samochodów elektrycznych BYD zwiększył zysk o 632%

| Gospodarka Aktualności

Chiński producent pojazdów elektrycznych BYD Co Ltd, wspierany przez amerykańskiego inwestora Warrena Buffeta, poinformował, że w pierwszym kwartale bieżącego roku - dzięki silnemu popytowi na elektryczne samochody - jego zysk netto wzrósł o 632%. W zeszłym miesiącu firma z Shenzhen, współpracująca w ramach joint venture z Daimlerem, informowała o spodziewanym wzroście zysku nawet na poziomie 800%.

Chiński producent samochodów elektrycznych BYD zwiększył zysk o 632%

Kwotowo zysk osiągnął wartość 749,73 mln juanów (111,4 mln dolarów), wzrastając z poziomu 102,4 mln juanów notowanych rok temu. BYD zapowiedział, że spodziewa się wzrostu półrocznego zysku netto do 1,45-1,65 mld juanów wobec 479,1 mln juanów w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Chiński rynek samochodów elektrycznych przeżywa boom, ale zyski w tym sektorze zostały ograniczone przez ostrą rywalizację między firmami o ustalonej pozycji a konkurencyjnymi start-upami, a także przez działania Pekinu zmierzające do ograniczenia dotacji w celu poprawy jakości i standardów produktów.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku firma BYD sprzedała blisko 117,6 tys. pojazdów, co stanowi wzrost o 5,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. BYD, którego popularne modele obejmują samochody elektryczne z serii Tang, zamierza w 2019 roku sprzedać 650 tys. pojazdów.

Według chińskiego stowarzyszenia producentów samochodów (China's Association of Automobile Manufacturers - CAAM) całkowita sprzedaż samochodów elektrycznych w Chinach wzrosła w 2018 r. o 61,7%, do 1,3 mln pojazdów. W bieżącym roku liczba sprzedanych pojazdów elektrycznych osiągnęła już 1,6 mln.

źródło: Reuters

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie