W ubiegłym roku Chińczycy kupili blisko 1,3 mln samochodów z silnikami elektrycznymi

| Gospodarka Aktualności

W Chinach szybko rośnie sprzedaż pojazdów elektrycznych. W 2018 roku, według danych Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (CAAM), na chińskim rynku sprzedano 1,256 mln, wyposażonych w napęd elektryczny, samochodów typu NEV - New Energy Vehicles. Liczba ta uwzględnia również pojazdy użytkowe. Oznacza to wzrost o 61,7% w porównaniu do roku 2017, przy czym chiński rynek przeżywa obecnie trudny okres, głównie z uwagi na handlową wojnę ze Stanami Zjednoczonymi.

W ubiegłym roku Chińczycy kupili blisko 1,3 mln samochodów z silnikami elektrycznymi

Jak informuje CAAM, w Państwie Środka sprzedano w 2018 r. 984 tys. pojazdów całkowicie elektrycznych (+50,8% r/r), 271 tys. hybryd typu plug-in (+118% r/r) oraz ponad 1500 samochodów zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCEV). Stowarzyszenie przewiduje, że w roku bieżącym ogólna sytuacja na chińskim rynku motoryzacyjnym pozostanie właściwie niezmieniona, natomiast do liczby około 1,6 mln wzrośnie sprzedaż pojazdów NEV.

Całkowita sprzedaż nowych samochodów osobowych - niezależnie od rodzaju napędu - osiągnęła w Chinach w zeszłym roku poziom 23,7 mln sztuk, czyli o 4,1% mniej niż w roku 2017.

źródło: ORPA

Zobacz również