Tesla inauguruje budowę fabryki samochodów w Chinach

| Gospodarka Aktualności

Elon Musk zainaugurował dzisiaj budowę na obrzeżach Szanghaju gigafabryki mającej produkować Model 3. Fabryka ma rozpocząć produkcję jeszcze w 2019 roku. Według Tesli inwestycja ma mieć wartość około 2 mld dolarów. Lokalizacja produkcji samochodów na największym rynku motoryzacyjnym na świecie ma pomóc Tesli zminimalizować wpływ wojny handlowej. Ponadto utrzymywanie w ryzach cen pomoże amerykańskiej firmie odpierać ataki chińskich start-upów z branży EV, takich jak Nio Inc, Byton czy XPeng Motors.

Tesla inauguruje budowę fabryki samochodów w Chinach

Zakład w Szanghaju produkować ma przystępniejsze cenowo wersje Modelu 3 i Y, przeznaczone na rynek chiński. Modele S i X oraz droższe wersje Modeli 3 i Y nadal powstawać będą w USA, i będą dostępne na całym świecie, w tym również w Chinach.

Tak zwana Gigafactory Tesli będzie pierwszą w Chinach fabryką samochodów w całości należącą do kapitału zagranicznego, co jest odbiciem szerszej zmiany i otwarcia chińskiego rynku samochodowego, nawet w czasie trwania wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, w której zaobserwowano wzrost ceł na importowane z USA samochody.

Chiny w lipcu ubiegłego roku podniosły taryfę importową na samochody amerykańskie do 40%, ale obniżyły ją do 15% z początkiem tego roku, w ramach zawieszenia wojny w handlu. Niższa stawka obowiązywać ma do końca marca, w oczekiwaniu na handlowe negocjacje.

źródło: Reuters