Tesla zbuduje w Australii kolejne potężne magazyny energetyczne

| Gospodarka Zasilanie

Sukces największego na świecie, bateryjnego magazynu energii elektrycznej, który Tesla uruchomiła w Australii, otwiera drogę do realizacji kolejnych tego typu inwestycji. W ubiegłym roku amerykańska firma zbudowała magazyn Hornsdale Power Reserve o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh w niespełna 100 dni od zdobycia zamówienia. Teraz, na zlecenie firmy Infigen Energy, w Południowej Australii Tesla zbuduje w pobliżu farmy wiatrowej Lake Bonney o mocy 278,5 MW magazyn mający moc 25 MW i pojemność 52 MWh. Inwestycja będzie kosztowała 38 mln dolarów australijskich.

Tesla zbuduje w Australii kolejne potężne magazyny energetyczne

Tesla ma zbudować magazyny energii również w australijskim stanie Victoria, gdzie będą współdziałać z elektrownią fotowoltaiczną i farmą wiatrową. Należącą do firm Wirsol Energy i Edif Energy farmę PV o mocy 60 MW wspomagać będzie instalacja o mocy 25 MW i pojemności 50 MWh. Z kolei budowaną od maja tego roku przez firmę Neoen elektrownię wiatrową o mocy 194 MW wesprze magazyn mający moc 20 MW i pojemność 34 MWh.

W Australii również inne firmy budują magazyny energii o mocach i pojemnościach liczonych w dziesiątakach MW i MWh, a instytucje regulacyjne mają wprowadzić zmiany zasad funkcjonowania tamtejszego rynku energii, by ułatwić korzystanie z nowych technologii. Operatorzy i lokalne władze przekonali się już, że takie systemy gwarantują zwiększenie bezpieczeństwa sieci i zmniejszenie kosztów usług regulacyjnych w systemie energetycznym. W ciągu pierwszych czterech miesięcy funkcjonowania magazynu Hornsdale Power Reserve w ramach stanowego rynku Frequency Control and Ancillary Services uzyskano oszczędności dla odbiorców energii w stanie Południowa Australia obliczane na około 35 mln dolarów australijskich.

Bateryjne magazyny energii mogą reagować na zmiany częstotliwości w czasie poniżej 200 milisekund, gdy tymczasem najszybszy system operatora sieci potrzebuje 6 sekund. Było to już powodem skarg Tesli, która twierdziła, że w przypadku Hornsdale Power Reserve traci przez to 30-40% energii, której nie rejestruje operator.

źródło: gramwzielone.pl