W Chinach powstaje największy magazyn energetyczny na świecie

| Gospodarka Zasilanie

W Dalian w Chinach budowany jest największy na świecie magazyn energii elektrycznej bazujący na akumulatorach elektrochemicznych opartych o ogniwa typu redox flow, wykorzystujące reakcje zachodzące w elektrolitach zawierających wanad. Chińczycy odeszli w tym projekcie od stosowania litu. Magazyn będzie miał moc 200 MW i pojemność 800 MWh, czyli dwa razy więcej niż powstały w Australii, największy magazyn energetyczny Tesli.

W Chinach powstaje największy magazyn energetyczny na świecie

Wykorzystanie wanadu to efekt poszukiwań alternatywy dla litu, który w zastosowaniach akumulatorowych ma takie wady, jak stopniowa degradacja właściwości oraz skomplikowany i energochłonny recykling. Z punktu widzenia możliwości gromadzenia energii wanad jest doskonałym pierwiastkiem. W akumulatorach typu redox flow pojemność może być praktycznie nieograniczona, zależna jedynie od objętości elektrolitów.

Na początku stycznia bieżącego roku w Zaoyang, w chińskiej prowincji Hubei, uruchomiono jeden z większych wanadowych magazynów energetycznych, który został zbudowany przez kanadyjską firmę VRB. Obiekt ten ma moc 3 MW i pojemność 12 MWh, przy czym ostatecznie osiągnąć ma pojemność 40 MWh i moc 10 MW. Potężny magazyn w Dalian ruszyć ma w przyszłym roku.

Przewaga akumulatorów wanadowych nad litowymi ujawnia się w długotrwałości działania, dzięki kilkakrotnie większej liczbie cykli ładowania, co w praktyce, w dłuższej perspektywie, daje mniejszy koszt magazynowania energii niż w przypadku akumulatorów wykorzystujących lit. Obecnie koszt magazynowania jednostki energii w typowej baterii litowej to 200 dolarów/kWh, choć Elon Musk deklaruje, że Tesla zejdzie poniżej 100 dolarów/kWh. Dla porównania, w przypadku wanadu koszt ten szacowany jest aktualnie na około 300 dolarów/kWh.

źródło: wysokienapiecie.pl