Tesla przejmuje firmę Maxwell Technologies za 218 mln dolarów

| Gospodarka Zasilanie

Tesla zdecydowała się kupić firmę zajmującą się technologiami magazynowania energii elektrycznej Maxwell Technologies, płacąc 218 mln dolarów. Transakcja ma pomóc producentowi samochodów elektrycznych wytwarzać baterie, które gromadzą więcej energii, co pozwoli obniżyć koszty i stawić czoła rosnącej konkurencji. Tesla szybko zwiększa produkcję sedana Model 3 i musi obniżyć cenę, by zdobyć większą liczbę klientów. Obecnie wyłącznym dostawcą ogniw baterii do samochodów Tesli jest japoński Panasonic.

Tesla przejmuje firmę Maxwell Technologies za 218 mln dolarów

Maxwell spodziewa się, że umowa, która została już zatwierdzona przez zarząd, zostanie zamknięta w drugim kwartale 2019 r., lub nieznacznie później.

Zarząd Maxwella w styczniu poinformował inwestorów, że firma opracowała i opatentowała technologię "suchej elektrody", która może obniżyć koszty akumulatorów pojazdów elektrycznych i znacznie zwiększyć zasięg jazdy. Firma ogłosiła wówczas, że w ciągu sześciu miesięcy spodziewa się nawiązania strategicznych sojuszy skupionych wokół tej technologii.

Maxwell Technologies produkuje również superkondensatory, które oddają energię szybciej niż akumulatory i są postrzegane jako uzupełnienie technologii bateryjnej. Maxwell twierdzi, że superkondensatory, w połączeniu z energią akumulatorów, mogą zapewnić krótki czas reakcji, działać w szerszym zakresie temperatur i wydłużyć żywotność baterii nawet dwukrotnie. Elon Musk zwracał uwagę na znaczenie superkondensatorów już w 2013 roku.

W maju ubiegłego roku właściciel Volvo Geely Holding Group ogłosił zawarcie z Maxwellem umowy dotyczącej superkondensatorów, określając te urządzenia jako pomoc dla samochodów hybrydowych w osiągnięciu szczytowej mocy. Do klientów Maxwell Technologies należą także General Motors i Lamborghini.

źródło: Reuters