Sprzedaż samochodów elektrycznych w Chinach bije kolejne rekordy

| Gospodarka Aktualności

Jak informuje Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów, w czerwcu bieżącego roku łączna sprzedaż samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) oraz hybryd typu plug-in (PHEV) wyniosła około 84 tys. egzemplarzy. Oznacza to, że odbiorcy w Chinach nabyli o 43% więcej pojazdów wymienionych typów niż w czerwcu roku ubiegłego. Na kolejne rekordy sprzedaży pojazdów wyposażonych w napęd elektryczny wpływa, utworzony przez chińskie władze, rozbudowany system wsparcia technologii nisko- i zeroemisyjnych.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Chinach bije kolejne rekordy

Chiński rząd widzi w rozwoju elektromobilności siłę napędową dla krajowej gospodarki oraz sposób na zredukowanie poziomu zanieczyszczeń powietrza w miastach. W pierwszym półroczu 2018 roku klienci w Państwie Środka nabyli około 412 tys. aut z napędem elektrycznym, w tym 313 tys. pojazdów całkowicie elektrycznych i 99 tys. samochodów hybrydowych typu plug-in. Całkowity wzrost sprzedaży osiągnął 111%, przy czym wzrost w zakresie sprzedaży pojazdów BEV to 96%, a w przypadku hybryd plug-in 182%.

Chiny pozostają cały czas największym rynkiem pojazdów elektrycznych na świecie. Dla porównania w Wielkiej Brytanii,  w I połowie bieżącego roku sprzedano łącznie około 28 tys. samochodów całkowicie elektrycznych i hybryd plug-in, a w tym samym okresie we Francji na drogach pojawiło się około 25 tys. nowych pojazdów z napędem elektrycznym.

źródło: ORPA