Chiny będą największym rynkiem elektrycznych Tesli

| Gospodarka Artykuły

Tesla sukcesywnie rozwija swoją obecność w Chinach. W ubiegłym roku przychody amerykańskiej firmy wypracowane na rynku chińskim przekroczyły 1 mld dolarów, czyli były trzykrotnie większe niż w roku 2015. Elon Musk przekonuje, że to właśnie Chiny będą największym rynkiem zbytu dla elektrycznych Tesli. Na sporządzonej przez portal EV Obsession liście 20 najpopularniejszych w Chinach w 2016 r. samochodów elektrycznych, spoza Państwa Środka notowana jest tylko Tesla Model S - na miejscu 17 - zdecydowaną przewagę mają auta konstrukcji rodzimej.

Chiny będą największym rynkiem elektrycznych Tesli

Amerykańska Tesla obecna jest w Chinach od roku 2014. Początkowe problemy z dostawami samochodów oraz z ich ładowaniem były powodem spadku przychodów firmy w 2015 r. o jedną trzecią. Wtedy to Amerykanie zaangażowali się w udostępnianie na państwowych stacjach urządzeń do ładowania i wydaje się, że kłopoty Tesli już minęły.

Łączne przychody firmy w 2016 r. wyniosły 7 mld dolarów - o 73% więcej niż w roku 2015 (4,046 mld USD). Oznacza to, że miliardowy przychód z rynku chińskiego to 1/7 sprzedaży Tesli. Mimo wejścia firmy w fotowoltaikę i magazynowanie energii, w jej finansowych wynikach dominuje sprzedaż samochodów, odpowiadając za 97% przychodów.

Według szacunków EV Obsession w roku 2016 Chińczycy sprzedali przeszło 350 tys. aut elektrycznych. Obecnie łączna liczba takich pojazdów w Chinach przekracza 650 tys. - w Stanach Zjednoczonych jeżdzi 560 tys. EV, a w Europie - 630 tys.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również