Chińskie fabryki intensyfikują proces robotyzacji

| Gospodarka Artykuły

W wielu chińskich fabrykach dynamicznie rozwijany jest powszechny program robotyzacji, mający na celu zastępowanie ludzi ich zautomatyzowanymi odpowiednikami. Od czasu otwarcia w 2015 roku pierwszego w pełni zrobotyzowanego zakładu produkcyjnego ponad 500 przedsiębiorstw dołączyło już do tej inicjatywy. Proces ten jest częścią narodowej strategii Made in China 2015.

Chińskie fabryki intensyfikują proces robotyzacji

W jednej z firm produkującej podzespoły do telefonów komórkowych - Changying Precision Technology Company - 590 pracowników zostało niedawno zastąpionych przez nowoczesne roboty. Pełna automatyzacja linii produkcyjnej spowodowała wzrost produkcji o 250%, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby uszkodzeń wśród wytwarzanych elementów z 25 do 5%.

Rządowy program Made in China 2015 został, jak wskazuje nazwa, uruchomiony w 2015 roku. Celem tej inicjatywy jest poprawa konkurencyjności oraz technologicznego zaawansowania chińskiego przemysłu. Ma on również stanowić receptę na przewidywany w najbliższej przyszłości kryzys demograficzny Państwa Środka. W ramach programu wsparcie o łącznej wartości około 135 mld dolarów trafiło już do prawie 2000 chińskich przedsiębiorstw.

Zobacz również