wersja mobilna
Online: 418 Czwartek, 2018.03.22

Biznes

Chiński przemysł półprzewodnikowy rusza do walki o doświadczonych menadżerów i inżynierów

wtorek, 28 marca 2017 12:56

Najnowsza analiza firmy TrendForce dotycząca sektora półprzewodników w Chinach pokazuje, że chińscy producenci mają wpływ na migrację wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej na całym świecie, z uwagi na agresywne metody pozyskiwania doświadczonych menadżerów i inżynierów, którzy wcześniej pracowali dla znaczących globalnych producentów. Walka o zasoby ludzkie staje się coraz ostrzejsza i w bieżącym roku osiągnąć ma punkt krytyczny, gdyż w Chinach wiele nowych fabryk ma rozpocząć produkcję w drugiej połowie 2018 roku.

TrendForce zwraca uwagę na fakt, że rządy wielu państw są coraz bardziej zaniepokojone planami Chin dotyczącym stworzenia zintegrowanego wewnętrznego łańcucha dostaw IC, a próby pozyskiwania przez chińskie firmy nowych technologii, rynków i innych zasobów poprzez nabywców zagranicznych napotykają opory. Na przykład kilka transakcji proponowanych przez Tsinghua Unigroup zostało zablokowanych przez brak zgód urzędów regulacyjnych. Niedawno fundusz inwestycyjny Fujian Grand Chip wycofał się z transakcji dotyczącej firmy Aixtron z powodu sprzeciwu ze strony rządu Stanów Zjednoczonych.

Analitycy zauważają również, że większość celów chińskiego headhuntingu stanowią ludzie zaangażowani w rozwój procesu produkcyjnego i projektowania układów scalonych, a za nasilenie rekrutacji odpowiada boom w zakresie budowy fabryk w Chinach. Obecnie w Państwie Środka powstaje 11 fabryk 12-calowych płytek półprzewodnikowych. TrendForce przewiduje, że po osiągnięciu pełnych zdolności operacyjnych zakłady te będą produkować ponad 900 tys. płytek miesięcznie.

Ponadto największe chińskie przedsiębiorstwa półprzewodnikowe, w tym Yangtze River Storage Technology (YRST), Fujian Jin Hua Integrated Circuit (JHICC), Hefei Chang Xin oraz Nanjing zależny od Tsinghua Unigroup, będą pracować nad produkcją pamięci DRAM i 3D-NAND Flash. Poszukujący pracowników skupią się zatem na zatrudnianiu specjalistów w dziedzinie pamięci. By ich zachęcić, chińskie firmy półprzewodnikowe oferować będą wysokie zarobki. Firma TrendForce spodziewa się, że wojna łowców talentów przyczyni się też do poprawy sytuacji krajowych specjalistów z branży.

Chiny wciąż mają dużo do zrobienia w zakresie kształcenia i rozwijania miejscowej siły roboczej dla przemysłu IC. Liczba specjalistów w branży półprzewodnikowej zależy od interakcji między instytucjami akademickimi i badawczymi a przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Ci, którzy uczą się na uniwersytetach, nie mogą zdobywać niezbędnych doświadczeń zawodowych, jakich wymagają od swoich pracowników przedsiębiorstwa. Jednocześnie niewiele uczelni może sobie pozwolić na budowę i utrzymywanie laboratoriów szkoleniowych, które imitują rzeczywiste zakłady produkcyjne. Aby uzyskać sprzęt i ekspertów z prawdziwym doświadczeniem w produkcji, instytucje te będą polegać na finansowaniu ze środków rządowych.

Chiny będą również opracowywać i rozszerzać programy edukacyjne. Do pilnych zadań należy pozyskiwanie wysokiej klasy kadry dydaktycznej i przyspieszenie tworzenia placówek szkoleniowych zapewniających zdobywanie doświadczenia w pracy. Aby możliwe było wzmocnienie całej branży, wysiłki rekrutacyjne będą musiały obejmować osoby zatrudniane w całym łańcuchu dostaw, także sekcje materiałów i wyposażenia, czyli najsłabsze ogniwa przemysłu IC w Chinach - chińskie firmy zajmujące się wyposażeniem produkcyjnym muszą znaleźć sposoby redukcji ograniczeń importowych.

źródło: TechNews

 


World News 24h

środa, 21 marca 2018 19:59

Marvell announced that it is launching innovative NVM Express (NVMe)-based chipset solutions that will accelerate the time to market for application-optimized data center SSD implementations. These new, highly-versatile building blocks can optimally address current and emerging workload storage requirements, spanning capacity, latency, performance, power and cost, to enable tailored SSD solutions for specific cloud and enterprise workloads.

więcej na: www.prnewswire.com