wersja mobilna
Online: 478 Sobota, 2018.03.17

Biznes

Globalna sprzedaż półprzewodników wzrośnie w 2017 roku o 12,3%

piątek, 05 maja 2017 12:24

Firma Gartner szacuje, że przychody ze sprzedaży półprzewodników na całym świecie osiągną w bieżącym roku 386 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 12,3% od roku 2016. Korzystne uwarunkowania rynkowe, które pojawiły się w drugiej połowie ubiegłego roku szczególnie w odniesieniu do pamięci, poprawiły perspektywy rynku na rok 2017 i 2018. Jednak rynek pamięci jest niestabilny, a przewidywany wzrost zarówno w technologii DRAM, jak i NAND, doprowadzi w 2019 roku do korekty.

- Gdy wzrost cen zarówno pamięci DRAM, jak i NAND flash poprawia perspektywy dla całego rynku półprzewodników, to jednocześnie wywiera presję na marże dla dostawców systemów do smartfonów, komputerów osobistych i serwerów. Niedobory komponentów, rosnący bilans materiałowy i perspektywa zmierzenia się ze wzrostem średnich cen sprzedaży (ASP) stworzy zmienny rynek w latach 2017 i 2018 - powiedział Jon Erensen, dyrektor ds. analiz w firmie Gartner.

Ceny PC DRAM wzrosły dwukrotnie od połowy 2016 roku. Moduł 4 GB, który kosztował 12,50 dolara, zdrożał obecnie do niemal 25 dolarów. Średnie ceny NAND flash rosły w drugim półroczu 2016 i w pierwszym kwartale 2017. Ceny układów DRAM i NAND flash powinny osiągnąć szczyt w drugim kwartale bieżącego roku, ale później nie oczekuje się ich spadków.

Szacunki dotyczące produkcji smartfonów klasy premium, kart graficznych, konsol do gier oraz aplikacji motoryzacyjnych uległy poprawie i przyczyniły się do zwiększenia perspektyw na rok 2017. Na wzrost przychodów w zakresie półprzewodników wpływ mają ponadto urządzenia elektroniczne wykorzystujące duże ilości układów DRAM i NAND flash, jak komputery, serwery czy dyski SSD.

źródło: Gartner

 


World News 24h

sobota, 17 marca 2018 15:56

Acer chairman Jason Chen, at the company's supply chain conference on March 14, said that Acer's business transformation will soon enter the third stage where the goal is to maintain sustainable operations. The company will focus on creating more startups that fit with the markets' changes. For the short-term, Acer will focus on developing gaming products and penetrating into the gaming market. Following the achievement of becoming the largest gaming brand in India, Chen said Acer seeks to also take over the leading place in North America's gaming market in 2018. In addition to gaming, Acer has also been pushing products for the high-performance computing, server, full-set solution, software, enterprise PC, smart city and virtual reality (VR) markets.

więcej na: www.digitimes.com