- Gdy wzrost cen zarówno pamięci DRAM, jak i NAND flash poprawia perspektywy dla całego rynku półprzewodników, to jednocześnie wywiera presję na marże dla dostawców systemów do smartfonów, komputerów osobistych i serwerów. Niedobory komponentów, rosnący bilans materiałowy i perspektywa zmierzenia się ze wzrostem średnich cen sprzedaży (ASP) stworzy zmienny rynek w latach 2017 i 2018 - powiedział Jon Erensen, dyrektor ds. analiz w firmie Gartner.
Ceny PC DRAM wzrosły dwukrotnie od połowy 2016 roku. Moduł 4 GB, który kosztował 12,50 dolara, zdrożał obecnie do niemal 25 dolarów. Średnie ceny NAND flash rosły w drugim półroczu 2016 i w pierwszym kwartale 2017. Ceny układów DRAM i NAND flash powinny osiągnąć szczyt w drugim kwartale bieżącego roku, ale później nie oczekuje się ich spadków.
Szacunki dotyczące produkcji smartfonów klasy premium, kart graficznych, konsol do gier oraz aplikacji motoryzacyjnych uległy poprawie i przyczyniły się do zwiększenia perspektyw na rok 2017. Na wzrost przychodów w zakresie półprzewodników wpływ mają ponadto urządzenia elektroniczne wykorzystujące duże ilości układów DRAM i NAND flash, jak komputery, serwery czy dyski SSD.
źródło: Gartner