Globalna sprzedaż półprzewodników wzrośnie w 2017 roku o 12,3%

| Gospodarka Artykuły

Firma Gartner szacuje, że przychody ze sprzedaży półprzewodników na całym świecie osiągną w bieżącym roku 386 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 12,3% od roku 2016. Korzystne uwarunkowania rynkowe, które pojawiły się w drugiej połowie ubiegłego roku szczególnie w odniesieniu do pamięci, poprawiły perspektywy rynku na rok 2017 i 2018. Jednak rynek pamięci jest niestabilny, a przewidywany wzrost zarówno w technologii DRAM, jak i NAND, doprowadzi w 2019 roku do korekty.

Globalna sprzedaż półprzewodników wzrośnie w 2017 roku o 12,3%

- Gdy wzrost cen zarówno pamięci DRAM, jak i NAND flash poprawia perspektywy dla całego rynku półprzewodników, to jednocześnie wywiera presję na marże dla dostawców systemów do smartfonów, komputerów osobistych i serwerów. Niedobory komponentów, rosnący bilans materiałowy i perspektywa zmierzenia się ze wzrostem średnich cen sprzedaży (ASP) stworzy zmienny rynek w latach 2017 i 2018 - powiedział Jon Erensen, dyrektor ds. analiz w firmie Gartner.

Ceny PC DRAM wzrosły dwukrotnie od połowy 2016 roku. Moduł 4 GB, który kosztował 12,50 dolara, zdrożał obecnie do niemal 25 dolarów. Średnie ceny NAND flash rosły w drugim półroczu 2016 i w pierwszym kwartale 2017. Ceny układów DRAM i NAND flash powinny osiągnąć szczyt w drugim kwartale bieżącego roku, ale później nie oczekuje się ich spadków.

Szacunki dotyczące produkcji smartfonów klasy premium, kart graficznych, konsol do gier oraz aplikacji motoryzacyjnych uległy poprawie i przyczyniły się do zwiększenia perspektyw na rok 2017. Na wzrost przychodów w zakresie półprzewodników wpływ mają ponadto urządzenia elektroniczne wykorzystujące duże ilości układów DRAM i NAND flash, jak komputery, serwery czy dyski SSD.

źródło: Gartner

Zobacz również