Polska piątym rynkiem półprzewodnikowym w Europie

| Gospodarka Artykuły

Jak poinformowało stowarzyszenie DMASS, europejski rynek dystrybucji komponentów elektronicznych w pierwszym kwartale 2017 roku zanotował rekordowy, dwucyfrowy wzrost obrotów, przy czym największe wzrosty odnotowano na rynkach Europy Wschodniej, w Izraelu i Turcji. Od strony produktowej przyrost sprzedaży widoczny był w zakresie półprzewodników dyskretnych MOS, układów cyfrowych oraz pamięci.

Polska piątym rynkiem półprzewodnikowym w Europie

Obroty w analizowanym obszarze produktowym sięgnęły 2,13 mld euro, o 10,5% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Statystyki DMASS obejmują 80-85% rynku półprzewodników. Analitycy zauważają, że koniec roku 2016 nie zapowiadał takiej dynamiki wzrostu, przez co całość jest zaskakująca, niemniej od strony branżowej ten szybki rozwój zapewniła motoryzacja i aplikacje przemysłowe.

Najbardziej interesującym krajem w wynikach za pierwszy kwartał okazała się Polska, która stała się w Europie piątym co do wielkości rynkiem wchłaniającym półprzewodniki. Rynek niemiecki wzrósł poniżej średniej - o 7,2% (650 mln euro), ale i tak bardziej niż w Wielkiej Brytanii - o 3,3% do 151 mln euro, we Francji - o 3,8% do 152 mln euro i we Włoszech - o 2,2%, osiągając wartość 205 mln euro.

Dystrybucja półprzewodników w Europie w pierwszym kwartale 2017 r. według DMASS (dane w mln euro); dla porównania dane z poprzednich okresów