wersja mobilna
Online: 588 Sobota, 2017.11.25

Biznes

Rynek półprzewodników dla motoryzacji na drodze do rekordowego wzrostu

czwartek, 01 czerwca 2017 12:58

IC Insights przewiduje, że w bieżącym roku oczekiwania konsumentów oraz urzędowe uregulowania dotyczące wielu nowych systemów wspomagających kierowców, wraz ze zwiększaniem cen wchodzących w ich skład układów elektronicznych, przyczynią się do wzrostu rynku półprzewodników dla motoryzacji o przeszło 22%, do nowego rekordowego poziomu 28,0 mld dolarów.

Z każdym rokiem w nowych samochodach pojawia się coraz więcej elektronicznych systemów poprawiających osiągi pojazdów, zwiększających komfort i wygodę użytkowników, a także wykrywających niebezpieczeństwo i podejmujących działania korygujące, by utrzymać pojazd we właściwym położeniu. Nie oznacza to jednak stabilizacji rynkowego trendu.

W ciągu ostatnich kilku lat światowy rynek motoryzacyjnych układów scalonych doświadczył niezwykłych wahań. Po wzroście o 11,5% w 2014 roku rynek ten spadł w roku 2015 o 2,5%, by w kolejnym roku wzrosnąć o 10,8%. Warto zauważyć, że spadek sprzedaży, który wystąpił w 2015 roku był przede wszystkim wynikiem obniżenia średnich cen wszystkich kluczowych samochodowych układów - mikrokontrolerów, analogowych układów scalonych, pamięci DRAM i flash oraz układów logicznych ogólnego przeznaczenia i do zastosowań specjalnych.

Rynek motoryzacyjnych układów scalonych w latach 2014-2017 (źródło: IC Insights)

Rynek motoryzacyjnych układów scalonych w latach 2014-2017 (źródło: IC Insights)

W drugiej połowie 2016 roku stale rosnące ceny średnie, wraz z zapotrzebowaniem na nowe systemy motoryzacyjne, pomogły przywrócić sytuację na rynku motoryzacyjnym do wzrostu dwucyfrowego. W 2017 roku oczekuje się, że wyjątkowo silny wzrost cen pamięci DRAM i flash będzie motorem, który rozpędzi rynek półprzewodników dla motoryzacji do rekordowego wzrostu o 22,4%. Firma IC Insights niedawno zmieniła prognozy rynku układów scalonych na rok 2017. Obecnie przewiduje, że średnie ceny sprzedaży DRAM wzrosną w br. o 50%, ceny pamięci flash o 28%, a ceny motoryzacyjnych układów logicznych specjalnego przeznaczenia o 34%.

IC Insights przewiduje, że do roku 2020 zaawansowane systemy wspomagania kierowców (Advanced Driver-Assistance Systems - ADAS) będą największym obszarem zastosowań układów scalonych w pojazdach. Różne systemy ADAS staną się istotnymi elementami pojazdów autonomicznych i półautonomicznych, które pojawią się na drogach w następnej dekadzie.

źródło: IC Insights

 

World News 24h

sobota, 25 listopada 2017 08:01

ChipMOS Technologies is expected to secure backend orders for 3D NAND flash chips developed by Yangtze River Storage Technology, according to market observers. YMTC, majority owned by Tsinghua Unigroup, has reportedly developed 32-layer 3D NAND flash chips in-house marking a new milestone and major technological breakthrough in China's memory-chip industry. Volume production of China's first homegrown memory chips is slated to kick off as early as the second or third quarter of 2018. ChipMOS Shanghai has already grabbed backend orders for NOR flash memory from Wuhan Xinxin Semiconductor Manufacturing, a wholly-owned subsidiary of YMTC, previous reports quoted industry sources as saying.

więcej na: www.digitimes.com