Rynek półprzewodników dla motoryzacji na drodze do rekordowego wzrostu

| Gospodarka Artykuły

IC Insights przewiduje, że w bieżącym roku oczekiwania konsumentów oraz urzędowe uregulowania dotyczące wielu nowych systemów wspomagających kierowców, wraz ze zwiększaniem cen wchodzących w ich skład układów elektronicznych, przyczynią się do wzrostu rynku półprzewodników dla motoryzacji o przeszło 22%, do nowego rekordowego poziomu 28,0 mld dolarów.

Rynek półprzewodników dla motoryzacji na drodze do rekordowego wzrostu

Z każdym rokiem w nowych samochodach pojawia się coraz więcej elektronicznych systemów poprawiających osiągi pojazdów, zwiększających komfort i wygodę użytkowników, a także wykrywających niebezpieczeństwo i podejmujących działania korygujące, by utrzymać pojazd we właściwym położeniu. Nie oznacza to jednak stabilizacji rynkowego trendu.

W ciągu ostatnich kilku lat światowy rynek motoryzacyjnych układów scalonych doświadczył niezwykłych wahań. Po wzroście o 11,5% w 2014 roku rynek ten spadł w roku 2015 o 2,5%, by w kolejnym roku wzrosnąć o 10,8%. Warto zauważyć, że spadek sprzedaży, który wystąpił w 2015 roku był przede wszystkim wynikiem obniżenia średnich cen wszystkich kluczowych samochodowych układów - mikrokontrolerów, analogowych układów scalonych, pamięci DRAM i flash oraz układów logicznych ogólnego przeznaczenia i do zastosowań specjalnych.

Rynek motoryzacyjnych układów scalonych w latach 2014-2017 (źródło: IC Insights)

Rynek motoryzacyjnych układów scalonych w latach 2014-2017 (źródło: IC Insights)

W drugiej połowie 2016 roku stale rosnące ceny średnie, wraz z zapotrzebowaniem na nowe systemy motoryzacyjne, pomogły przywrócić sytuację na rynku motoryzacyjnym do wzrostu dwucyfrowego. W 2017 roku oczekuje się, że wyjątkowo silny wzrost cen pamięci DRAM i flash będzie motorem, który rozpędzi rynek półprzewodników dla motoryzacji do rekordowego wzrostu o 22,4%. Firma IC Insights niedawno zmieniła prognozy rynku układów scalonych na rok 2017. Obecnie przewiduje, że średnie ceny sprzedaży DRAM wzrosną w br. o 50%, ceny pamięci flash o 28%, a ceny motoryzacyjnych układów logicznych specjalnego przeznaczenia o 34%.

IC Insights przewiduje, że do roku 2020 zaawansowane systemy wspomagania kierowców (Advanced Driver-Assistance Systems - ADAS) będą największym obszarem zastosowań układów scalonych w pojazdach. Różne systemy ADAS staną się istotnymi elementami pojazdów autonomicznych i półautonomicznych, które pojawią się na drogach w następnej dekadzie.

źródło: IC Insights