wersja mobilna
Online: 471 Wtorek, 2018.06.19

Biznes

Rynek półprzewodników dla motoryzacji na drodze do rekordowego wzrostu

czwartek, 01 czerwca 2017 12:58

IC Insights przewiduje, że w bieżącym roku oczekiwania konsumentów oraz urzędowe uregulowania dotyczące wielu nowych systemów wspomagających kierowców, wraz ze zwiększaniem cen wchodzących w ich skład układów elektronicznych, przyczynią się do wzrostu rynku półprzewodników dla motoryzacji o przeszło 22%, do nowego rekordowego poziomu 28,0 mld dolarów.

Z każdym rokiem w nowych samochodach pojawia się coraz więcej elektronicznych systemów poprawiających osiągi pojazdów, zwiększających komfort i wygodę użytkowników, a także wykrywających niebezpieczeństwo i podejmujących działania korygujące, by utrzymać pojazd we właściwym położeniu. Nie oznacza to jednak stabilizacji rynkowego trendu.

W ciągu ostatnich kilku lat światowy rynek motoryzacyjnych układów scalonych doświadczył niezwykłych wahań. Po wzroście o 11,5% w 2014 roku rynek ten spadł w roku 2015 o 2,5%, by w kolejnym roku wzrosnąć o 10,8%. Warto zauważyć, że spadek sprzedaży, który wystąpił w 2015 roku był przede wszystkim wynikiem obniżenia średnich cen wszystkich kluczowych samochodowych układów - mikrokontrolerów, analogowych układów scalonych, pamięci DRAM i flash oraz układów logicznych ogólnego przeznaczenia i do zastosowań specjalnych.

Rynek motoryzacyjnych układów scalonych w latach 2014-2017 (źródło: IC Insights)

Rynek motoryzacyjnych układów scalonych w latach 2014-2017 (źródło: IC Insights)

W drugiej połowie 2016 roku stale rosnące ceny średnie, wraz z zapotrzebowaniem na nowe systemy motoryzacyjne, pomogły przywrócić sytuację na rynku motoryzacyjnym do wzrostu dwucyfrowego. W 2017 roku oczekuje się, że wyjątkowo silny wzrost cen pamięci DRAM i flash będzie motorem, który rozpędzi rynek półprzewodników dla motoryzacji do rekordowego wzrostu o 22,4%. Firma IC Insights niedawno zmieniła prognozy rynku układów scalonych na rok 2017. Obecnie przewiduje, że średnie ceny sprzedaży DRAM wzrosną w br. o 50%, ceny pamięci flash o 28%, a ceny motoryzacyjnych układów logicznych specjalnego przeznaczenia o 34%.

IC Insights przewiduje, że do roku 2020 zaawansowane systemy wspomagania kierowców (Advanced Driver-Assistance Systems - ADAS) będą największym obszarem zastosowań układów scalonych w pojazdach. Różne systemy ADAS staną się istotnymi elementami pojazdów autonomicznych i półautonomicznych, które pojawią się na drogach w następnej dekadzie.

źródło: IC Insights

 

World News 24h

poniedziałek, 18 czerwca 2018 20:00

Google will invest $550 million in Chinese e-commerce powerhouse JD.com, part of the U.S. internet giant’s efforts to expand its presence in fast-growing Asian markets and battle rivals including Amazon.com. The two companies described the investment as one piece of a broader partnership that will include the promotion of JD.com products on Google’s shopping service. This could help JD.com expand beyond its base in China and Southeast Asia and establish a meaningful presence in U.S. and European markets. Company officials said the agreement initially would not involve any major new Google initiatives in China, where the company’s main services are blocked over its refusal to censor search results in line with local laws.

więcej na: www.reuters.com