Motoryzacja w 2018 roku idzie na rekord

| Gospodarka Artykuły

Zdaniem analityków IC Insights, rynek układów scalonych dla motoryzacji w 2018 roku wzrośnie aż o 18,5% i osiągnie 32,3 mld dolarów; w 2017 roku było to 27,2 mld dolarów. Sprzedaż będzie napędzana przez rosnące zainteresowanie klientów systemami monitoringu i bezpieczeństwa ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) oraz systemami zapewniającymi komfort podróżowania, a także, w mniejszym stopniu, układami do jazdy autonomicznej.

Motoryzacja w 2018 roku idzie na rekord

Trafiające do sprzedaży pojazdy zawierają minimum kilka takich systemów, przez co zapotrzebowanie na półprzewodniki, w tym pamięci, szybko rośnie. Prognozowana na ten rok stopa wzrostu sprzedaży jest rekordowa - dwucyfrowe wyniki mieliśmy ostatnio jedynie w 2014 roku - 11,5% i 2016 - 10,5%, a w roku 2015 był nawet spadek o 2,5%. Dodatkowo ceny sprzedaży chipów stale maleją, a za imponującym wzrostem obrotów kryje się jeszcze większy wzrost sprzedaży ilościowo. Średnia stopa wzrostu w okresie 2017-2021 ma wynieść 12,5%.

Rynek układów scalonych dla motoryzacji w 2018 roku zajmuje tylko 7,5% całego rynku półprzewodników, ale w 2021 ma to już być 9,3%, co pokazuje, że znaczenie rynkowe tych produktów będzie się zwiększać. W omawianym segmencie motoryzacyjnym największą część zajmują układy analogowe (45%), a następnie mikrokontrolery (23%).

Rynek układów scalonych do zastosowań w motoryzacji (na 2018 rok prognoza) Stopy wzrostu sprzedaży dla półprzewodników z różnych sektorów

Czołowymi producentami półprzewodników dla motoryzacji są firmy: NXP (razem z przejętą w 2015 r. Freescale, a teraz w trakcie łączenia się z firmą Qualcomm), Analog Devices (z Linear Technology) oraz Renesas (z wchłoniętym Intersilem).

Jakość dźwięku w sprzęcie elektronicznym zawsze była i będzie ważna, zwłaszcza że na rynku pojawiają się coraz bardziej wyrafinowane smartfony i coraz więcej inteligentnych urządzeń może teraz przetwarzać polecenia głosowe. W idealnym przypadku komponenty odpowiedzialne za rozpoznawanie dźwięku powinny również dostarczać wysokiej jakości dźwięk oraz być na tyle niewielkie, aby możliwa była łatwa integracja z przenośnym sprzętem oraz dobra wydajność w hałaśliwym otoczeniu, bez zużywania dużej ilości energii. Nic więc dziwnego, że w nadchodzących latach mikrofony MEMS będą miały dobre perspektywy wzrostu.

Światowy rynek mikrofonów MEMS osiągnął w 2017 roku 1,1 mld dolarów, czyli o 10% więcej niż 987 mln zanotowane rok wcześniej. Do 2021 roku prognozy IHS Markit pokazują, że przychody rynku wzrosną do solidnego 1,5 mld dolarów, co odpowiada około 6,6 mld sztuk, w porównaniu do 3,9 mld sztuk, które trafiły na płytki drukowane w 2016 roku.