Wzrost zapotrzebowania na układy elektroniczne w branży motoryzacyjnej

| Gospodarka Artykuły

Firma IHS Markit podaje w swoim raporcie, że całkowity koszt układów elektronicznych montowanych w przeciętnym samochodzie przekroczy w 2022 roku 6000 dolarów. Prognozuje się, że do tego czasu roczny wzrost rynku układów elektronicznych w branży motoryzacyjnej będzie wynosił 7%, osiągając wartość 160 mld dolarów.

Wzrost zapotrzebowania na układy elektroniczne w branży motoryzacyjnej

Coraz większe nasycenie pojazdów układami elektronicznymi związane jest z rozszerzaniem ich funkcjonalności, również w zakresie sztucznej inteligencji. Szacuje się, że w niedalekiej przyszłości systemy umieszczone w samochodach będą zdolne nie tylko do rozpoznawania obiektów w otoczeniu, ale również przewidywania na tej podstawie przyszłej sytuacji drogowej. Zwiększa się też zainteresowanie implementacją dodatkowych możliwości (jak np. rozpoznawanie mowy) w modelach z niższej półki cenowej.

Zwiększona liczba danych pozyskiwanych z czujników wymagać będzie bardziej zaawansowanych systemów do ich przesyłania i przetwarzania. Już teraz producenci pracują na rozwiązaniem mającym zastąpić popularny interfejs CAN, mogącym zapewnić szybszą wymianę danych oraz wyższy poziom niezawodności i bezpieczeństwa.

Koncepcja pojazdów autonomicznych zakłada ponadto, że będą mogły się one komunikować między sobą, co spowoduje konieczność opracowania komunikacji mobilnej nowej, piątej generacji (5G), jak również odpowiednich sposobów przechowywania danych w chmurze.