Czy przemysł motoryzacyjny wykorzysta technologię OLED?

| Gospodarka Artykuły

Według prognoz firmy NanoMarket, oświetlenie OLED może w niedalekiej przyszłości zastąpić powszechne dzisiaj w motoryzacji światła LED, stosowane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz pojazdów. Źródła OLED zajmują mniej miejsca niż LED-y, są również (w przypadku świateł zewnętrznych) lepiej widoczne dla innych kierowców oraz pieszych - co wynika z lepszej jasności i kontrastu - zwiększają zatem bezpieczeństwo na drodze.

Czy przemysł motoryzacyjny wykorzysta technologię OLED?

Tylne światła samochodowe OLEDOLED-y nie wymagają stosowania specjalnych układów optycznych, które są często konieczne w przypadku źródeł LED. Dodatkową ich zaletą jest też mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Według NanoMarket technologia OLED wciąż nie jest jeszcze w pełni gotowa do wykorzystania w przemyśle motoryzacyjnym - wymaga poprawy niezawodności oraz stabilności temperaturowej. Z tego powodu prognozuje się, że światła takiego typu w pierwszej kolejności znajdą zastosowanie jako oświetlenie wewnętrzne pojazdu. Dostosowanie tej technologii do poziomu umożliwiającego produkcję świateł zewnętrznych wymagać będzie większych nakładów pracy.

Zobacz również