Nadchodzi era elastycznych ekranów OLED w urządzeniach mobilnych
| Gospodarka ArtykułyPanuje powszechne przekonanie, że zbliża się era elastycznych ekranów OLED przeznaczonych dla urządzeń mobilnych. W najbliższych latach zastąpią one w smartfonach wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD. Nowe ekrany będą charakteryzowały się przestrzennymi formami lub możliwością składania. Do rynkowego wyścigu w tym sektorze włącza się LG Display - zainwestuje 1,99 biliona wonów, czyli 1,75 mld dolarów, w linię produkcyjną w Paju w Korei Południowej, gdzie wytwarzać będzie elastyczne wyświetlacze OLED 6 generacji, czyli 1500x1850 mm.
Nowa linia produkcyjna - E6 - zostanie zainstalowana w zakładzie P9 w Paju, gdzie już zainwestowano 500 mld wonów w budowę infrastruktury. Linia E6 ma rozpocząć masową produkcję w drugiej połowie 2018 roku i będzie dostarczać 15 tys. arkuszy wejściowych miesięcznie. LG Display ma już w Paju linię E2 produkującą elastyczne wyświetlacze OLED generacji 4,5, a od lipca 2015 r. buduje też kolejną linię 6 generacji (E5) w Gumi. Koreańczycy zamierzają zainwestować też ponad 10 bilionów wonów w nowy zakład P10 w Paju, który będzie produkował głównie wielkoformatowe i elastyczne wyświetlacze OLED.
Firma LG Display zainicjowała erę wielkogabarytowych telewizorów OLED, oferując w styczniu 2013 r. pierwszy na świecie 55-calowy wyświetlacz OLED TV. Jako pierwsza wprowadziła też elastyczne wyświetlacze OLED - w październiku 2013 r. udostępniła elastyczny 6-calowy wyświetlacz na podłożu z tworzywa sztucznego. LG, będąc największym na świecie producentem ekranów LCD, skupił się na tworzeniu ekranów OLED dla telewizorów i został w tyle za spółką Samsung Display, która jest największym producentem wyświetlaczy OLED do smartfonów.
Według firmy analitycznej IHS DisplaySearch rynek elastycznych ekranów OLED będzie wzrastał bardzo szybko - dostawy zwiększą się z 59 mln jednostek w 2016 r. do 416 mln w roku 2020.
źródło: Reuters