Rynek dużych wyświetlaczy TFT nadal rośnie

| Gospodarka Artykuły

Według IHS Markit, mimo zmniejszonego popytu ze strony użytkowników końcowych oraz spadających cen paneli, rynek dużych wyświetlaczy TFT w 2017 roku uległ zwiększeniu we wszystkich trzech analizowanych aspektach - liczby dostarczanych jednostek, powierzchni dostarczanych paneli oraz przychodów. W nowym raporcie IHS Markit informuje, że ilość sprzedanych paneli większych niż 9-calowe wzrosła w ubiegłym roku o 4%, a przychody o 13%. Za rynkowe wzrosty odpowiada migracja użytkowników do produktów większych i wyższej klasy.

Rynek dużych wyświetlaczy TFT nadal rośnie

- Wzrost przychodów był wyższy niż zwiększenie dostaw liczone jako powierzchnia wyświetlaczy, które z kolei było ponownie większe niż wzrost liczby dostarczanych urządzeń. Wskazuje to, że rynek wyświetlaczy przesuwa się w kierunku większych ekranów we wszystkich aplikacjach oraz, że wzrasta rynkowa penetracja produktów o wysokiej specyfikacji z wyższą ceną, charakteryzujących się wysoką rozdzielczością, szerokim kątem widzenia i wzornictwem typu slim - powiedział Robin Wu, główny analityk w IHS Markit. Według najnowszego dokumentu IHS - Large Area Display Market Tracker - przychody generowane przez duże wyświetlacze TFT osiągnęły w 2017 roku 63,7 mld dolarów.

Analizując rynek od strony powierzchni dostarczanych ekranów, wyświetlacze telewizyjne, których dostawy wzrosły o 6% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, stanowiły 78% całego rynku dużych wyświetlaczy TFT, co w efekcie doprowadziło do ogólnego wzrostu rynku. Pomimo stałego spadku cen paneli telewizyjnych, który rozpoczął się w połowie 2017 r., przychody nadal rosły w tempie dwucyfrowym, ponieważ producenci skoncentrowali się na produktach wysokiej klasy, takich jak telewizory 4K oraz telewizory 55-calowe i większe. Dostawy paneli telewizyjnych 4K osiągnęły w 2017 roku 92 mln sztuk, co stanowi wzrost o 46% w porównaniu z rokiem 2016 i obejmuje 35% całego rynku wyświetlaczy telewizyjnych. Swój wzrost kontynuowały również panele OLED TV, notując 1,8 mln dostarczonych urządzeń, co oznacza 102% wzrostu od 2016 roku.

Liderem rynku w zakresie liczby dostarczanych dużych wyświetlaczy TFT, z 21-procentowym udziałem w rynku w 2017 r., jest BOE. Następnym producentem jest LG Display, obejmujący 20% rynku, oraz Innolux - 16%. Po raz pierwszy chińska firma produkująca panele zajęła najwyższą pozycję w rocznym zestawieniu. Jednak w zakresie dostaw jednostkowych pozycję lidera z 19-procentowym udziałem utrzymał LG Display, a BOE znalazło się na miejscu drugim, obejmując 17%. Jeśli chodzi o dostarczane powierzchnie wyświetlaczy, silni pozostali producenci z Korei Południowej: LG Display zajmuje 23% rynku, a Samsung Display - 17%.

Dostawy dużych wyświetlaczy jako liczba urządzeń Dostawy dużych wyświetlaczy jako wielkość powierzchni

źródło: IHS Markit