Globalne dostawy paneli TFT LCD do mobilnych urządzeń PC wzrosną o 200%

| Gospodarka Artykuły

Według najnowszej analizy firmy IHS Markit światowe dostawy ekranów TFT LCD (Oxide Thin-Film Transistor Liquid Crystal Display) o przekątnej 9 cali lub większej mają wzrosnąć z 20 milionów sztuk w 2016 roku do 55,6 milionów sztuk w roku 2017. Szacuje się, że 51 milionów takich ekranów znajdzie zastosowanie w komputerach przenośnych, w tym notebookach i tabletach, czyli o 200% więcej niż 17 milionów tych komponentów w roku ubiegłym. Ekrany ciekłokrystaliczne z tranzystorami cienkowarstwowymi są coraz częściej stosowane w komputerach przenośnych ze względu na ich wysoką rozdzielczość i niskie zużycie energii.

Globalne dostawy paneli TFT LCD do mobilnych urządzeń PC wzrosną o 200%

- Popyt na panele o wysokiej rozdzielczości zwiększył się, ponieważ treści multimedialne na mobilne urządzenia PC stały się dostępne w wyższych rozdzielczościach. Zastosowanie paneli TFT LCD przez firmy Apple i Microsoft do ich produktów iPad, iPad Pro oraz Surface pomogło zwiększyć rynek tego typu wyświetlaczy i zachęciło innych producentów do pójścia w ich ślady - powiedział David Hsieh z IHS Markit.

Ekran ciekłokrystalicznyDostawy wyświetlaczy TFT znacznie zwiększyły firmy LG Display i Sharp - odpowiednio o 180 i 370%. CEC Panda w Chinach szacuje, że zwiększy swoją sprzedaż z około 600 tys. sztuk w 2016 roku do 4,2 milionów w roku 2017. IHS Markit mówi, że ponieważ niektórzy dostawcy paneli zmniejszyli swoje zainteresowanie biznesem PC, producenci wyświetlaczy w Chinach i na Tajwanie, tacy jak BOE i Innolux, spodziewają się, że w przyszłości będą wytwarzać więcej paneli tlenkowych.

źródło: IHS Markit