wersja mobilna
Online: 745 Piątek, 2018.02.23

Biznes

Nowe ekrany LCD wyświetlą holograficzne obrazy

piątek, 22 marca 2013 11:38

Nowy rodzaj trójwymiarowego wyświetlacza opracowany w Hewlett Packard Labs pokazuje hologramy bez potrzeby stosowania okularów lub jakichkolwiek poruszających się części. Optyczna modyfikacja LCD pozwala na wytwarzanie zdjęć i obrazów ruchomych. Filmy wyświetlane w systemie HP unoszą się nad ekranem, a widzowie mogą wokół nich chodzić i oglądać obraz lub wideo z aż 200 różnych punktów - to jak chodzenie wokół rzeczywistego obiektu.

Nowy ekran jest wykonany poprzez modyfikację konwencjonalnego wyświetlacza ciekłokrystalicznego (LCD). Ten sam rodzaj wyświetlacza można znaleźć w większości telefonów, laptopów, tabletów i telewizorów. Naukowcy mają nadzieję, że opracowany system umożliwi oferowanie nowych rodzajów interfejsów użytkownika dla elektroniki przenośnej, gier i wizualizacji danych.

Konwencjonalna metoda prezentowania obrazów 3D, stosowana w kinach, zapewnia widok tylko z jednej perspektywy. Kluczem do wykonania ekranów 3D, na które można patrzeć z dowolnego punktu, jest odtwarzanie wszystkich promieni światła odbitych od obiektu z każdej strony i uzyskanie innego obrazu dla lewego i prawego oka widza.

Niektóre systemy wytwarzania hologramów wymagają szybkiego obracania luster, inne wykorzystują systemy laserów i wielu procesorów graficznych. Do wysyłania światła w różnych kierunkach wyświetlacz HP używa rowkowych nanowzorów, które przez prowadzącego prace badawcze Davida Fattala są określane jako "piksele kierunkowe". Nie wymaga to ruchomych części, a wzory wbudowane są w istniejący komponent wyświetlacza.

Konwencjonalne ekrany LCD wykorzystują płaszczyznę tworzywa sztucznego lub szkła pokrytego warstwami rozpraszającymi białe światło, które następnie kierują światło za pośrednictwem kolorowych filtrów i polaryzatorów w stronę widza. Nowy wyświetlacz 3D skonstruowano w oparciu o badania optyczne wykazujące jak droga, kolor i inne właściwości światła mogą być manipulowane dzięki przepuszczeniu przez wzorzyste materiały w nanoskali.

Wyświetlacz HP zastępuje losowo rozpraszające warstwy w normalnym LCD wzorzystymi rowkami. Każdy "piksel kierunkowy" ma trzy zestawy rowków, które kierują czerwone, zielone i niebieskie światło w jedną stronę. Liczba takich pikseli określa liczbę punktów widzenia udostępnianych przez wyświetlacz. Światło z pikseli przechodzi następnie przez ciekłokrystaliczną siatkę, przepuszczającą lub blokującą promienie, jak w konwencjonalnym LCD.

Naukowcy HP wykazali, że ich nowe ekrany LCD mogą wytworzyć statyczne obrazy z 200 punktami widzenia lub filmy z 64 punktami widzenia i 30 klatkami na sekundę. Liczbę punktów widzenia uzyskanych w systemie ograniczyły możliwości laboratorium. David Fattal ocenia, że system powinien być ostatecznie łatwy do wykonania, ponieważ jest to modyfikacja LCD. Prace naukowców z HP opisano w magazynie Nature.

Fantastyka naukowa dostarcza mnóstwa wizji futurystycznych interfejsów komputerowych, które pozwalają ludziom na manipulowanie danymi, obrazami czy mapami poprzez poruszanie rękami w strumieniach hologramów. Obecnie technologia śledzenia gestów jest bardzo dobrze rozwinięta. Według Davida Fattala brakuje tylko urządzenia tworzącego wysokiej jakości obrazy holograficzne, które mogą być oglądane z wielu pozycji wokół ekranu.

Tworzenie treści do nowego wyświetlacza wymaga 200 różnych obrazów. Niektóre z tych danych można zrekonstruować cyfrowo i nie jest konieczne posiadanie 200 kamer. W najbliższej przyszłości najbardziej obiecujące aplikacje dla wyświetlaczy będą przedstawiały obrazy generowane komputerowo. David Krum z Mixed Reality Lab Uniwersytetu Południowej Kaliforni mówi, że obecne prace koncentrują się właśnie na rozwoju treści dla nowego systemu 3D. Częścią tego wyzwania jest zrozumienie ludzkiej percepcji oraz tego, które promienie świetlne mogą zostać pominięte przy tworzeniu obrazu postrzeganego przez widza jako trójwymiarowy.

źródło: MIT Technology Review

 

World News 24h

piątek, 23 lutego 2018 12:01

AU Optronics will begin to ship 8K TV panels in sizes ranging from 65- to 85-inch in the first half of 2018, while also ramping up shipments of all-screen displays for handset applications, according to Liao Wei-lun, president of AUO's video products business group. Shipments of TV panels in 65-inch and above sizes will be a major focus of AUO as global sales of 65- and 70-inch TVs and display products are expected to grow 40% and 50% on year, respectively, in 2018, Liao reasoned. The penetration rate of 65-inch and above sizes of 8K TVs will start gaining momentum in 2018 and reach 10% in 2020, Liao said, adding that AUO will begin volume production of 8K TV panels soon to cash in on the emerging trend.

więcej na: www.digitimes.com