Na Politechnice Warszawskiej powstaje laserowy projektor do smartfonów

| Gospodarka Artykuły

Laserowy miniprojektor, który będzie mógł być wbudowany w telefon komórkowy opracowywany jest na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. Rzutnik będzie wyjątkowo energooszczędny i będzie mógł również wyświetlać obrazy holograficzne. To pierwszy na świecie tak zminiaturyzowany projektor, który posłuży na przykład do wyświetlania biznesowej prezentacji nawet w jasnym pomieszczeniu, a bateria wystarczy na około 5 godzin projekcji. Naukowcy zademonstrowali już, że za pomocą swojego urządzenia są w stanie uzyskać płaską projekcję monochromatyczną z pojedynczej zielonej diody.

Na Politechnice Warszawskiej powstaje laserowy projektor do smartfonów

Dostępne są już smartfony z wbudowanym projektorem, jednak są bardzo energochłonne. Wyświetlanie prezentacji powoduje bardzo szybkie - w ciągu około 80 minut - rozładowanie baterii. Dr hab. inż. Michał Makowski z Wydziału Fizyki PW zapewnia, że dzięki zastosowaniu polskiej technologii można byłoby bez obaw zostawiać ładowarkę w domu, nawet jeśli w ciągu dnia planuje się pokazywać prezentację.

Stosowane obecnie projektory lampowe to urządzenia charakteryzujące się niezwykle dużymi stratami energetycznymi - mają wydajność rzędu zaledwie 3%. Oznacza to, że nawet 97% energii tracone jest zanim obraz pojawi się na ekranie. Dużo energii traci się podczas wyświetlania ciemnych kolorów ponieważ światło nie jest wówczas przyciemniane lub wygaszane, lecz jest pochłaniane w projektorze. W projektorze laserowym czerń oznacza po prostu brak światła, czyli oszczędność energii. Dzięki temu wydajność laserowego rzutnika z PW wynieść ma nawet 40%. Michał Makowski szacuje, że budowane urządzenie zużywać będzie około 10 razy mniej energii niż projektor lampowy.

Ważną zaletą urządzenia jest prostota budowy. Laserowy projektor ma składać się z bardzo niewielu części, w tym trzech diod laserowych i jednego modulatora. W rzutniku nie będą konieczne żadne soczewki, które ograniczały miniaturyzację. Światło z trzech diod laserowych trafiać będzie na panel tzw. przestrzennego modulatora światła. Tam zmieniane będą właściwości światła - stan fazy w poszczególnych pikselach - a następnie obraz będzie mógł pojawić się na ekranie.

Modulator korzystać będzie z algorytmu stosowanego w holografii komputerowej. - Holografia kojarzy się z trójwymiarowymi obiektami zawieszonymi w przestrzeni. My wykorzystujemy potencjał holografii, by wyświetlać dobrej jakości płaski obraz - wyjaśnia Michał Makowski. Z minirzutnika będzie można bez przeszkód wyświetlać obraz trójwymiarowy. Wynalazek pozwoli m.in. na tworzenie holograficznego obrazu przeziernego wyświetlanego np. na szkle, co mogłoby przyczynić się do opracowania nowej generacji holograficznych okularów do rzeczywistości rozszerzonej.

Obecnie laserowy projektor do smartfonów wyświetla przy pomocy zielonej diody płaski monochromatyczny obraz. W przyszłym roku naukowcy chcą zademonstrować prototyp z trzema diodami laserowymi wyświetlającymi obraz kolorowy. Zamiarem jest uzyskanie obrazu o przekątnej 30 cm w odległości 1,5 m.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: Michał Makowski - Politechnika Warszawska - pokaz holograficznej projekcji na żywo podczas Dnia Fotoniki na Wydziale Fizyki PW. Od lewej: członkek zespołu badawczego inż. Jan Bolek i dr hab. Michał Makowski

Zobacz również