Globalne moce produkcyjne w zakresie dużych paneli LCD mogą rosnąć o ponad 9% rocznie

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Przewiduje się, że światowe moce produkcyjne dotyczące wielkoformatowych - czyli 9-calowych i większych - paneli TFT LCD będą do 2020 r. wzrastać o ponad 9% rocznie. Jak podaje Digitimes Research, motorem tego wzrostu ma być ciągła ekspansja mocy produkcyjnych producentów z Chin.

Globalne moce produkcyjne w zakresie dużych paneli LCD mogą rosnąć o ponad 9% rocznie

Szacuje się, że w Chinach przed 2021 r. uruchomionych zostanie sześć linii produkcyjnych klasy 10,5/11G - po dwie przez firmy BOE Technology i China Star Optoelectronics Technology (CSOT), jedna przez Foxconn Electronics i jedna przez spółkę Chongqing HKC.

Digitimes Research spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku lat szczególnie intensywnie rozbudowywać będą swoje możliwości produkcyjne firmy HKC i China Electronics Corporation (CEC), chcąc zbliżyć się do firm BOE i CSOT. Zdolności produkcyjne zarówno HKC, jak i CEC w zakresie wielkoformatowych paneli LCD wzrosnąć mają w 2019 r. o ponad 55%.

Na perspektywy biznesowe dostawców płaskich paneli spoza Chin wpływ będzie miała nieustająca ekspansja chińskich graczy, w związku z czym producenci z Korei prawdopodobnie w 2019 roku zaczną zmniejszać wydajność linii produkujących panele LCD. Przewiduje się, że przepustowość linii 8,5G firmy LG Display do 2022 r. zmniejszy się o 120 tys. podłoży miesięcznie w porównaniu z przepustowością z roku 2018.

Najprawdopodobniej wartość wzrostu globalnych zdolności produkcyjnych w zakresie dużych paneli w latach 2022-2023 spadnie poniżej 2%. Będzie to efektem dużej skali produkcji w latach 2018-2020, która w konsekwencji doprowadzi do nadmiernej podaży i zmniejszenia dochodów producentów. Prognozy takie powinny skłonić dostawców paneli do zachowania większej ostrożności w zakresie nowych inwestycji.

źródło: DigiTimes

Zobacz również