Rynkowy popyt napędza wzrost produkcji paneli LCD

Szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat globalne zdolności produkcyjne paneli TFT LDC o dużych rozmiarach - czyli 9-calowych i większych - osiągną imponującą roczną stopę wzrostu  CAGR na poziomie 7%. Jak twierdzi Digitimes Research, motorem napędowym coraz większej produkcji tych komponentów będzie silny popyt na panele przeznaczone do stosowania w przestrzeni publicznej i montowane w samochodach, a takż trend konstruowania coraz większych tabletów.

Posłuchaj
00:00

Rynki telewizorów, monitorów i notebooków weszły w fazę dojrzałości, a wzrost odpowiadających im globalnych wielkości dostaw paneli LCD szacuje się na poziomie CAGR wynoszącym 1, -2,3% oraz 1,1%, w latach 2018-2022.

W przeciwieństwie do powyższych danych, przewiduje się, że globalne dostawy ekranów 9-calowych i większych, przeznaczonych do tabletów, będą co roku zwiększać się w tym samym okresie o 5,2%. Jeszcze wyższy współczynnik CAGR oczekiwany w przypadku dostaw paneli do wyświetlaczy publicznych i dużych ekranów samochodowych - roczny wzrost ma w tym przypadku osiągnąć 8,7%.

Duże ekrany LCD w przestrzeni publicznejPrzewiduje się, że łączna wielkość dostaw dużych paneli LCD TFT pochodzących z Tajwanu (z wyłączeniem firmy Sharp) spadnie o 0,8% w skali roku, osiągając w 2018 roku 235 milionów sztuk. Udział tajwańskich producentów w światowej produkcji tych paneli prawdopodobnie spadnie dlatego, że w przyszłym roku zacznie działać wiele nowych linii produkcyjnych w Chinach.

Jeśli chodzi o globalne moce produkcyjne w zakresie paneli LCD, po raz pierwszy w historii numerem 1 staną się Chiny z udziałem na poziomie 34,2%. Jest to możliwe m.in. dzięki wybudowanym w Chinach fabrykom rynkowych graczy z Korei Południowej oraz zakładom Grupy Foxconn. Digitimes Research szacuje, że wraz z kolejnymi fabrykami klasy 8.5G i wyższej, które rozpoczną w Chinach masową produkcję, udział Państwa Środka w globalnych mocach produkcyjnych wzrosnąć może do 49,9% w roku 2020 i do 53% w 2022.

Jeśli chodzi o rankingi możliwości poszczególnych graczy, Foxconn (w tym Innolux i Sharp oraz dwie fabryki klasy 10.5G, które mają powstać w Chinach i w USA), przejmie prowadzenie w roku 2022, wyprzedzając drugą w kolejności chińską firmę BOE Technology oraz spółki koreańskie Samsung Display (SDC) i LG Display (LGD). LGD pozostanie w notowaniach za SDC głównie dlatego, że część swoich zakładów 8.5G i wydajniejszych przekonfigurował na produkcję paneli telewizyjnych OLED.

źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Urządzenie z wyświetlaczem LCD i panelem dotykowym a testy EMC - studium przypadku
Samsung ogranicza potencjał produkcyjny LCD TV
Globalne dostawy paneli TFT LCD do mobilnych urządzeń PC wzrosną o 200%
Sharp walczy o prawo do sprzedaży telewizorów LCD pod własną marką
Foxconn i Sharp uruchomią w Chinach fabrykę telewizyjnych paneli LCD
Globalne moce produkcyjne w zakresie dużych paneli LCD mogą rosnąć o ponad 9% rocznie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Aktualności
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów