Rynkowy popyt napędza wzrost produkcji paneli LCD

| Gospodarka Artykuły

Szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat globalne zdolności produkcyjne paneli TFT LDC o dużych rozmiarach - czyli 9-calowych i większych - osiągną imponującą roczną stopę wzrostu  CAGR na poziomie 7%. Jak twierdzi Digitimes Research, motorem napędowym coraz większej produkcji tych komponentów będzie silny popyt na panele przeznaczone do stosowania w przestrzeni publicznej i montowane w samochodach, a takż trend konstruowania coraz większych tabletów.

Rynkowy popyt napędza wzrost produkcji paneli LCD

Rynki telewizorów, monitorów i notebooków weszły w fazę dojrzałości, a wzrost odpowiadających im globalnych wielkości dostaw paneli LCD szacuje się na poziomie CAGR wynoszącym 1, -2,3% oraz 1,1%, w latach 2018-2022.

W przeciwieństwie do powyższych danych, przewiduje się, że globalne dostawy ekranów 9-calowych i większych, przeznaczonych do tabletów, będą co roku zwiększać się w tym samym okresie o 5,2%. Jeszcze wyższy współczynnik CAGR oczekiwany w przypadku dostaw paneli do wyświetlaczy publicznych i dużych ekranów samochodowych - roczny wzrost ma w tym przypadku osiągnąć 8,7%.

Duże ekrany LCD w przestrzeni publicznejPrzewiduje się, że łączna wielkość dostaw dużych paneli LCD TFT pochodzących z Tajwanu (z wyłączeniem firmy Sharp) spadnie o 0,8% w skali roku, osiągając w 2018 roku 235 milionów sztuk. Udział tajwańskich producentów w światowej produkcji tych paneli prawdopodobnie spadnie dlatego, że w przyszłym roku zacznie działać wiele nowych linii produkcyjnych w Chinach.

Jeśli chodzi o globalne moce produkcyjne w zakresie paneli LCD, po raz pierwszy w historii numerem 1 staną się Chiny z udziałem na poziomie 34,2%. Jest to możliwe m.in. dzięki wybudowanym w Chinach fabrykom rynkowych graczy z Korei Południowej oraz zakładom Grupy Foxconn. Digitimes Research szacuje, że wraz z kolejnymi fabrykami klasy 8.5G i wyższej, które rozpoczną w Chinach masową produkcję, udział Państwa Środka w globalnych mocach produkcyjnych wzrosnąć może do 49,9% w roku 2020 i do 53% w 2022.

Jeśli chodzi o rankingi możliwości poszczególnych graczy, Foxconn (w tym Innolux i Sharp oraz dwie fabryki klasy 10.5G, które mają powstać w Chinach i w USA), przejmie prowadzenie w roku 2022, wyprzedzając drugą w kolejności chińską firmę BOE Technology oraz spółki koreańskie Samsung Display (SDC) i LG Display (LGD). LGD pozostanie w notowaniach za SDC głównie dlatego, że część swoich zakładów 8.5G i wydajniejszych przekonfigurował na produkcję paneli telewizyjnych OLED.

źródło: DigiTimes