Wzrost na rynku mikrokontrolerów spadnie w 2019 r. prawie do zera

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Zdaniem IHS, po dwóch latach ekspansji globalny rynek mikrokontrolerów (MCU) zostanie w 2019 r. powstrzymany. Będzie to wynikiem kombinacji czynników, takich jak spadek aktywności w szeroko pojętym przemyśle elektronicznym, rosnące napięcia geopolityczne oraz spowolnienie sprzedaży dla branży motoryzacyjnej. Oczekuje się, że przychody z rynku MCU w 2019 r. wzrosną zaledwie o 0,2%, w porównaniu ze wzrostem o 13,6% w roku 2017 i o 5,4% w 2018.

Wzrost na rynku mikrokontrolerów spadnie w 2019 r. prawie do zera

Jak wskazuje IHS, i tak oznacza to o wiele lepszy wynik niż przewidywany dla całego biznesu półprzewodnikowego - światowy rynek półprzewodników w tym roku będzie miał najgorszy wynik od dekady, ze spadkiem sprzedaży o 7,4%.

Na wzrost rynku MCU wpływ mają te same czynniki, które hamują szerszy biznes półprzewodników. Przed 2019 r. branża półprzewodnikowa przeżywała boom, ze złożoną roczną stopą wzrostu (CAGR) na poziomie 11,7% od 2015 do 2018 r. Emocje związane z nowymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja (AI) i zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), wywołały ogromny wzrost aktywności w branży chipów, przyciągnięcie na rynek nowych konkurentów i zachęcanie do tworzenia wielu nowych produktów, takich jak układy ASIC (application-specific integrated circuits) ukierunkowane na obszar motoryzacyjny. Jednak sytuacja geopolityczna negatywnie wpłynęła na popyt na chipy samochodowe. Efektem spadku sprzedaży jest nagromadzenie nadmiaru zapasów chipów, które muszą zostać zredukowane w ciągu obecnego roku. Zmusi to dostawców do zmniejszenia produkcji i obniżenia cen.

W 2018 r. rynek motoryzacyjny ogółem osłabł i nadal słabnie, wskazuje IHS. Ponieważ branża automotive odpowiada za ponad 30% światowego rynku MCU, przyczyni się to w roku 2019 do 3-procentowego spadku przychodów MCU, generowanych ze sprzedaży dla motoryzacji.

Według przewidywań IHS Markit, mimo aktualnych problemów przemysłu i gospodarki, czy też zawirowań geopolitycznych, oczekuje się, że rynki półprzewodników i MCU powrócą do normalnej aktywności w roku 2020, notując wzrost przychodów o 4,9% w skali roku.

źródło: DigiTimes

Zobacz również