Rekordowe przejęcia i obroty na rynku mikrokontrolerów

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Rynek mikrokontrolerów cechuje duży dynamizm - szybko rośnie liczba dostarczanych półprzewodników, a wolniej ich ceny, albo odwrotnie. W okresie ostatnich kilkunastu miesięcy doszło jednak do istotnych fuzji wśród liderów dostaw układów - firm Microchip, Atmel, Freescale i NXP.

Rekordowe przejęcia i obroty na rynku mikrokontrolerów

Obroty na rynku mikrokontrolerów, klasyfikowanych wśród półprzewodników jako jedna z kategorii w segmencie układów SoC, osiągną rekordowy poziom pod koniec drugiej połowy obecnej dekady, prognozuje firma analityczna IC Insights. W najbliższych latach należy się spodziewać zwolnienia tempa wzrostu liczby układów dostarczanych na rynek. Sprzedaż mikrokontrolerów w 2015 r. powiększyła się zaledwie o niecałe 0,5%, ale i tak osiągnęła rekordowy poziom 15,9 mld dolarów, m.in. ze względu na 15-procentowy wzrost dostaw liczonych w pojedynczych układach - w roku ubiegłym wyniosły one 22,1 mld podzespołów. Wzrost dostaw liczby mikrokontrolerów napędzają projekty 32-bitowe oraz duże zapotrzebowanie na układy MCU do kart elektronicznych. Ten znaczny wzrost skompensował 13-procentowy spadek średnich cen układów, do 0,72 dolara za sztukę w roku ubiegłym. Spadek cen średnich w obrębie mikrokontrolerów 32-bitowych spowodował wyhamowanie wzrostu w latach wcześniejszych.

Analitycy IC Insights obecnie oczekują stabilizacji cen i ich niewielkiego wzrostu w okresie 2015-2020, średniorocznie o 1,6% - w przeciwieństwie do średniego rocznego spadku cen tych układów o 7,7% w minionym pięcioleciu. Chociaż wysokość cen ma ulec poprawie, dostawy mikrokontrolerów liczone w sztukach mają rosnąć wolniej niż w ostatnich latach ze względu na malejący popyt na mikrokontrolery do kart elektronicznych, ale także na rygor firm w utrzymaniu poziomu zapasów przeznaczonych na produkcję urządzeń do Internetu Rzeczy (IoT).

W obecnym roku rynek układów MCU ma osiągnąć wartość 16,6 mld dolarów, o 4% więcej w skali roku, a w roku 2020 wartość 20,9 mld dolarów, przy średniorocznej stopie wzrostu w okresie obecnych pięciu lat 5,5%. Od połowy lat osiemdziesiątych sprzedaż mikrokontrolerów na świecie do chwili obecnej rosła w rocznym tempie 2,9%.

Qualcomm przejął NXP

W okresie ostatnich lat, miesięcy i tygodni dochodziło do rozmaitych fuzji firm wyspecjalizowanych w dostarczaniu na rynek mikrokontrolerów. Z początkiem roku 2016 Microchip i Atmel, czołowi dostawcy układów MCU znani dobrze także w Polsce, połączyli się w jedną firmę. Atmel wniósł do wspólnej własności technologię jakiej Microchip nie posiadał, m.in. mikrokontrolery czujników dotyku stosowane w ekranach dotykowych, interfejsy czujników MEMS oraz zaawansowane rozwiązania w zakresie zabezpieczeń. Parę miesięcy wcześniej natomiast NXP dokonało przejęcia Freescale Semiconductor, przez wiele lat czołowego dostawcy układów MCU dla koncernów motoryzacyjnych. Fuzja NXP i Freescale zapewniła holenderskiej firmie drugie miejsce na liście dostawców MCU.

W ostatnim tygodniu października br. miała miejsce największa transakcja jaką kiedykolwiek zawarto w obrębie ryku półprzewodników - Qualcomm zdecydował się kupić NXP za 47 mld dolarów. Lider dostaw układów do komunikacji bezprzewodowej dzięki transakcji może budować przyczółek na rynkach innych niż podzespoły do urządzeń przenośnych. NXP jest jednym z globalnych liderów dostaw mikrokontrolerów dla motoryzacji, w tym w takich segmentach jak infotainment, zabezpieczenia czy układy napędowe, a także półprzewodników w.cz. dużej mocy, w tym transceiverów i transponderów. Na rynku motoryzacji oferta obu firm nie będzie się specjalnie pokrywać, ponieważ z produktów przeznaczonych dla motoryzacji Qualcomm uzyskuje około 2% swoich łącznych obrotów, a NXP aż 64%.

Dziesięciu największych dostawców mikrokontrolerów w 2015 r. po przejęciu Freescale przez NXP (źródło: IHS)
Firma Udział w rynku
Renesas Electronics 22%
NXP 22%
STMicroelectronics 11%
Infineon 11%
Microchip 10%
Texas Instruments 9%
Atmel 6%
Cypress Semiconductor 5%
Samsung 3%
Beijing Huada Electronic Design 1%

Wydajne rozwiązania mixed-signal i niezawodne mikrokontrolery NXP stanowić będą świetne uzupełnienie nowoczesnych technologii obliczeniowych Qualcomma, w tym jego bogatej oferty układów SoC - procesorów aplikacyjnych. Transakcja zapewne spowoduje wzmocnienie pozycji Qualcomma na rynku tak urządzeń mobilnych, jak i Internetu Rzeczy, oraz pozwoli mu otworzyć się także na inne, niż wyżej wymienione, rynki.

Marcin Tronowicz

Zobacz również