Nazwa Freescale znika, NXP pozostaje

NXP i Freescale ogłosiły w grudniu finalizację fuzji zgodnie z warunkami umowy połączenia obu firm z marca 2015 r. W jej wyniku powstał lider rynku wydajnych urządzeń typu mixed-signal o sumarycznych przychodach ponad 10 mld dolarów rocznie. Od połączenia firma prowadzi działalność pod dotychczasową nazwą NXP Semiconductors i staje się liderem dostaw półprzewodników dla branży motoryzacyjnej, dostarczając łącznie więcej układów scalonych do samochodów niż Renesas i Infineon.

Posłuchaj
00:00

Nowo powstały gigant skupi się także na urządzeniach z obszarów szybko rosnącego popytu, w tym układach związanych z łącznością bezprzewodową, zabezpieczeniami transmisji i przetwarzaniem danych.

Za Freescale NXP zgodziło się zapłacić 11,8 mld dolarów. Aby transakcja mogła dojść do skutku, Holendrzy sprzedali w maju oddział wytwarzania wzmacniaczy mocy w.cz., stosowanych m.in. w stacjach bazowych telefonii komórkowej. Kupiła go chińska firma Jianguang Asset Management za 1,8 mld dolarów. NXP jest jednym z czołowych dostawców rozwiązań do systemów embedded zapewniających bezpieczną transmisję danych na rynki m.in. połączonych z internetem samochodów i sieci inteligentnych systemów (IoT). Firma jest, obok Sony, współtwórcą technologii NFC oraz interfejsu I²C (jeszcze pod nazwą Philips). Przed transakcją NXP zatrudniało na świecie 45 tysięcy pracowników.

źródło: Freescale

Powiązane treści
Qualcomm prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia NXP
NXP sprzedaje firmie AMS oddział czujników CMOS
NXP i Globalfoundries wyprodukują wbudowaną pamięć nieulotną w technologii 40 nm
NXP i Freescale - większy wcale nie lepszy
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Aktualności
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Aktualności
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Aktualności
Polscy konsumenci gromadzą nieużywaną elektronikę wartą 112 mld zł
Mikrokontrolery i IoT
Coraz więcej możliwości komunikacji satelitarnej w IoT
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów