Rząd Niemiec blokuje przejęcie części Osram przez Chińczyków

| Gospodarka Artykuły

Berlin odmówił chińskiemu konsorcjum zgody na przejęcie Ledvance - oddziału sprzętu oświetleniowego ogólnego zastosowania firmy Osram - poinformował pod koniec października tygodnik WirtschaftsWoche. Tygodnik przypomniał, że Osram zgodził się w tym roku na sprzedanie Ledvance za ponad 400 mln euro chińskiemu konsorcjum, w skład którego wchodzi firma MLS produkująca sprzęt oświetleniowy. Rząd Niemiec ma ponownie rozważyć chiński wniosek, co może potrwać "miesiącami". Według gazety zapewne opóźni się także realizacja ujawnionego niedawno przez Chińczyków planu przejęcia całej firmy Osram.

Rząd Niemiec blokuje przejęcie części Osram przez Chińczyków

Rząd Niemiec cofnął również zgodę na przejęcie przez chińskie przedsiębiorstwo niemieckiej firmy Aixtron, produkującej narzędzia do wytwarzania półprzewodników i zapowiedział ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Sekretarz stanu w niemieckim resorcie gospodarki Matthias Machnig powiedział, że rząd uzyskał nieznane wcześniej informacje związane z bezpieczeństwem i że analiza tych informacji doprowadziła do cofnięcia zaświadczenia o braku zastrzeżeń do przeprowadzenia transakcji.

Jak pisał "Die Welt", chińskie przedsiębiorstwa zapowiedziały zainwestowanie w tym roku w niemieckie firmy rekordowej sumy 11,3 mld euro - osiem razy więcej niż rok wcześniej. Część tych inwestycji już zrealizowano. Między innymi chiński producent artykułów gospodarstwa domowego Midea przejął niemiecką firmę Kuka wytwarzającą roboty.

źródło: PAP