Czy Chiny zdominują przemysł półprzewodnikowy?
| Gospodarka ArtykułyOczekuje się, że do roku 2020 wartość przemysłu półprzewodnikowego w Chinach osiągnie poziom 157,66 mld dolarów, przy rocznej stopie wzrostu CAGR wynoszącej w latach 2016-2020 12,8%. Główne czynniki decydujące o stanie chińskiego przemysłu półprzewodnikowego to rosnące zapotrzebowanie na półprzewodniki ze strony głównych pionów gospodarki oraz korzystne dla branży inicjatywy rządowe. Rozwój omawianego sektora wspierać mogą również inwestycje zagraniczne i pojawiające się nowe koncepcje.
Największy udział w rynku będą w 2020 r. miały układy scalone (Integrated Circuit - IC). Segment IC obejmował w 2015 r. prawie dwie trzecie całości przemysłu półprzewodnikowego w Chinach. Głównym motorem wzrostu w zakresie układów logicznych będzie rosnący popyt na smartfony i tablety, a także coraz więcej zastosowań w elektronice użytkowej i w sektorze motoryzacyjnym. Oczekuje się, że popyt na układy scalone analogowe będzie napędzany przez wzrost w branży motoryzacyjnej i telekomunikacyjnej. Rynkowy udział układów analogowych w najbliższej przyszłości najprawdopodobniej znacząco wzrośnie.
Przewiduje się, że w okresie prognozy najwyższa roczna stopa wzrostu obserwowana będzie na rynku użytkownika końcowego. Ciągły wzrost ilości elektroniki montowanej w pojazdach sprawił, że segmenty elektroniki samochodowej stały się wysoce dochodowe. Kluczowymi trendami w branży motoryzacyjnej, które przyczyniły się do wzrostu ilości półprzewodników w samochodach są Internet Rzeczy i inteligentne systemy monitorowania transportu (Intelligent Transportation Systems - ITS). Z kolei rosnąca świadomość konsumentów na temat zanieczyszczenia paliwami kopalnymi, a także coraz większa dostępność i malejące ceny, doprowadziły do wzrostu zainteresowania samochodami hybrydowymi i elektrycznymi.
źródło: Research and Markets