Chiny nie zdołają kupić przewagi technologicznej za 100 mld dol.

Chiny, jeden z największych rynków półprzewodnikowych na świecie, jeszcze w 2014 r. przyjęły strategię inwestycji ponad 100 mld dol., aby stać się największym globalnym dostawcą układów. Ostatnio nawet Tsinghua, kontrolowany przez państwo konglomerat technologiczny, przejął za 2,8 mld dol. XMC, dostawcę układów pamięci z ambicjami uruchomienia w Chinach produkcji pamięci flash 3D.

Posłuchaj
00:00

Niemniej w opinii firmy konsultingowej Bain & Co inwestycje finansowe nie wystarczą, aby zwyczajnie kupić przewagę technologiczną w branży, wartej według Baina około biliona dol. Obecnie Chiny wytwarzają 15% półprzewodników, jakie znajdują tam wykorzystanie, a do roku 2020, według analityków, w chińskich fabrykach powstawać będzie zaledwie 7% układów scalonych stosowanych w skali globalnej, niewiele więcej niż obecnie.

W opinii Baina mimo obrania naprawdę inteligentnej strategii Chiny nie posiądą zaawansowanej technologii wytwarzania procesorów, będącej podstawą sukcesu Intela czy Samsunga.

źródło: Bloomberg

Powiązane treści
Chiny chcą zdominować rynek półprzewodników
Rząd Niemiec blokuje przejęcie części Osram przez Chińczyków
Czy Chiny zdominują przemysł półprzewodnikowy?
Chiny fotowoltaicznym liderem świata
Chiny i Stany Zjednoczone podpisały wstępną umowę o zniesieniu ceł na półprzewodniki
Chiny wychodzą na prowadzenie w grafenie i nanorurkach
Chiny zaaprobowały fuzję MediaTeka i MStara o wartości 3,8 mld dolarów
UE i Chiny rozwiązały spór handlowy o panele słoneczne
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Prezydent podpisał ustawę o KSC. Dyrektywa NIS2 wymusi zmiany w łańcuchach dostaw elektroniki
Komponenty
Kryzys na Bliskim Wschodzie zagraża produkcji układów scalonych. Widmo niedoborów helu i bromu
Komponenty
Wyścig o chipy dla AI. IBM i Lam Research inwestują w litografię sub-1-nm
Produkcja elektroniki
Infineon umacnia pozycję lidera na globalnym rynku mikrokontrolerów
Produkcja elektroniki
80 milionów chipów dziennie. Indie wyrastają na nowy hub w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników
Komponenty
Sojusz SK hynix i Applied Materials. Centrum EPIC za 5 mld USD przyspieszy rozwój pamięci HBM
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi krajowe
Targi Euro Target Show 2026
Magazyn
Marzec 2026
Magazyn
Luty 2026

Jak kompensować moc bierną w małej firmie, by płacić mniej za energię bierną?

Z reguły małej firmy nie stać na zakup automatycznego kompensatora mocy biernej. Niemniej, sytuacja nie jest bez wyjścia i w tym artykule na prostym przykładzie pokazane zostało podejście do rozwiązania problemu mocy biernej.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów