Chiny chcą zdominować rynek półprzewodników

| Gospodarka Artykuły

Dążenie Chin do zbudowania silnego krajowego przemysłu zaczyna nabierać kształtu. Ponad 40% fabryk półprzewodnikowych, które rozpoczną produkcję w latach 2017-2020 zlokalizowanych jest w Chinach. Według analityków SEMI, wśród 62 zakładów, które zostaną uruchomione w ciągu najbliższych trzech lat a obecnie są w fazie projektowej lub już w budowie, 26 - czyli 42% globalnego potencjału - znajduje się w Chinach. Oczekuje się, że sześć chińskich fabryk uruchomi produkcję w przyszłym roku, a aż 13 w roku 2018.

Chiny chcą zdominować rynek półprzewodników

Chiński boom w zakresie budowy nowych fabryk półprzewodnikowych nigdzie na świecie nie ma odpowiednika. Kolejną największą liczbę fabryk rozpoczynających produkcję między rokiem 2017 a 2020 notuje Ameryka Północna - uruchomione zostanie 10 zakładów. Tajwan czeka na rozpoczęcie pracy przez 9 fabryk, podczas gdy Europa, Korea Południowa i Japonia łącznie - na 17.

Spośród powstających 62 obiektów 32% stanowią zakłady typu foundry. Drugą co do wielkości grupą są fabryki pamięci - 21%, dalej zakłady wytwarzające diody - 11%, układy zasilania - 10% i układy MEMS - 8%.

Obserwowane tempo rozwoju przemysłu półprzewodnikowego w Chinach pozwoli Państwu Środka stać się kluczowym graczem na tym rynku. SEMI szacuje, że w roku 2016 na Chiny przypadnie około 6,7 mld dolarów wartego 39,7 mld rynku komponentów półprzewodnikowych. W roku 2017 Chiny mają odpowiadać za 7 mld z przewidywanych 43,4 mld dolarów globalnej wielkości rynku.

źródło: EE Times

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie