Sprzedaż chipów osiągnęła największy miesięczny wzrost od ponad sześciu lat

| Gospodarka Artykuły

Według danych Semiconductor Industry Association rok 2017 dla rynku półprzewodników ma być zaliczony do udanych - rozpoczął się bowiem najlepszym miesięcznym wzrostem sprzedaży od ponad sześciu lat, wzmocnionym szczególnie przez silny wzrost sprzedaży w Chinach. Globalna sprzedaż chipów zwiększyła się w styczniu 2017 r. o 13,9% w porównaniu do stycznia roku ubiegłego, osiągając wartość 30,63 mld dolarów. To największy - w ujęciu rok do roku - wzrost od listopada 2010. Sprzedaż w Chinach wzrosła o 20,5%, w obu Amerykach o 13,3%, o 12,3% w Japonii, 11% w regionie Azji i Pacyfiku i o 4,8% w Europie.

Sprzedaż chipów osiągnęła największy miesięczny wzrost od ponad sześciu lat

- Po największych w historii przychodach branży w 2016 roku globalny rynek jest dobrze przygotowany do silnego początku 2017 roku - powiedział John Neuffer, prezes SIA.

Osiągnięta w styczniu globalna wartość sprzedaży była jednak niższa o 1,2% niż w grudniu 2016 r., kiedy to wyniosła 31,01 mld dolarów. Zgodnie z informacjami SIA styczniowa sprzedaż chipów spadła we wszystkich regionach poza Europą, gdzie odnotowano wzrost o 1,2%. W obu Amerykach nastąpił spadek sprzedaży o 3,1%, o 0,2% w Chinach oraz o 1,6% w Japonii i w regionie Azji i Pacyfiku.

Większość obserwatorów rynku - włączając organizacje SIA oraz World Semiconductor Trade Statistics (WSTS) - przewidywało, że przemysł półprzewodników będzie się w roku 2016 umiarkowanie kurczyć. Jednak w wyniku silniejszej niż oczekiwano drugiej połowy roku sprzedaż półprzewodników zakończyła rok z wynikiem prawie 339 mld dolarów - o około 1% wyższym w porównaniu do roku 2015. Ross Seymore, zajmujący się półprzewodnikami analityk Deutsche Bank Securities, szacuje, że sprzedaż chipów w 2017 r. wzrośnie o 5%.

źródło: EE Times

Zobacz również