UE i Chiny rozwiązały spór handlowy o panele słoneczne

Unia Europejska i Chiny znalazły kompromis w sporze handlowym dotyczącym importu chińskich paneli słonecznych, poinformował unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht. Po sześciu tygodniach negocjacji chińscy eksporterzy paneli słonecznych zobowiązali się utrzymywać ceny powyżej minimalnego poziomu. Według unijnych źródeł ta minimalna cena ma wynosić 56 eurocentów na jeden wat.

Posłuchaj
00:00

Konflikt o dumpingowe ceny chińskich modułów był najpoważniejszym sporem handlowym między Chinami a UE. Na początku czerwca Komisja Europejska nałożyła na importowane z Państwa Środka moduły tymczasowe cła karne w wysokości 11,8% ceny towaru przez pierwsze dwa miesiące. Po 6 sierpnia stawka ta miała wzrosnąć do 47,6%, jeśli nie znalezionoby polubownego rozwiązania. UE mogłaby wprowadzić stałe cła zaporowe na okres 5 lat po pół roku obowiązywania tymczasowych ceł karnych. Przeciwko takiej decyzji były tymczasem rządy kilku państw, w tym Niemiec.

Komisarz De Gucht argumentował w czerwcu, że dumpingowe ceny chińskich paneli słonecznych bardzo szkodzą europejskim firmom z branży solarnej i są zagrożeniem dla około 25 tys. miejsc pracy. Jednak według organizacji 40 europejskich producentów ProSun, która złożyła skargę do KE, wskutek chińskiego dumpingu zamknięto ponad 60 europejskich fabryk związanych z tą branżą. ProSun odrzuca też wynegocjowany przez KE kompromis twierdząc, że proponowane rozwiązanie jest niezgodne z prawem i "skandaliczne", bo uzgodnione z Pekinem minimalne ceny paneli słonecznych nadal są na poziomie dumpingowym.

źródło: PAP

Powiązane treści
Chiny nie zdołają kupić przewagi technologicznej za 100 mld dol.
Siedmiokrotny przyrost mocy w polskiej fotowoltaice
Cła antydumpingowe na chińską fotowoltaikę zagrożeniem dla miejsc pracy w UE
Ograniczenia w imporcie paneli fotowoltaicznych z Chin
Upadł chiński producent paneli fotowoltaicznych
Zaostrza się konkurencja cenowa pomiędzy chińskimi i koreańskimi wytwórcami paneli słonecznych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Znacznie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów