Cła antydumpingowe na chińską fotowoltaikę zagrożeniem dla miejsc pracy w UE
| Gospodarka ArtykułyStowarzyszenie Przystępnej Energii Słonecznej AFASE (Alliance For Affordable Solar Energy) sprzeciwia się nałożeniu jakichkolwiek ceł antydumpingowych na chińskie produkty fotowoltaiczne. Według AFASE takie cła mogłyby spowodować natychmiastowe zawieszenie większości projektów fotowoltaicznych w Unii Europejskiej. Raport sporządzony przez instytut ekonomiczny Prognos mówi o możliwości utraty ponad 200 tys. miejsc pracy w UE. Stowarzyszenie zrzesza ponad 450 europejskich przedsiębiorstw z branży energetyki słonecznej.
Protest AFASE związany jest z postępowaniem antydumpingowym przeciwko Chinom, które rozpoczęło się we wrześniu 2012 r. w wyniku skargi stowarzyszenia ProSun. Zdaniem AFASE, Komisja Europejska podejmując decyzje w sprawie chińskiej PV, powinna wziąć pod uwagę fakt, iż chińskie moduły solarne stanowią tylko około 30% wartości instalacji PV, a pozostałe 70% wartości dodanej pochodzi z UE w postaci urządzeń i surowców produkcyjnych oraz usług związanych z zakładaniem instalacji PV. Stowarzyszenie twierdzi, że nałożenie tymczasowych ceł antydumpingowych na chińskie panele słoneczne byłoby sprzeczne z interesem UE.
Na zlecenie AFASE Prognos oszacował skutki ewentualnego wprowadzenia ceł. Według analiz zmniejszyłoby się zatrudnienie w sektorze energii słonecznej w Europie, ponieważ spadłby popyt na droższe wyroby PV. Poza tym na rynek pracy negatywnie oddziaływałby spodziewany spadek eksportu surowców i maszyn z państw UE do Chin. Prognos analizował wpływ ceł w trzech wariantach - przy wartościach 20, 35 i 60%.
Według obliczeń instytutu wyłącznie cła antydumpingowe i wyrównawcze w wysokości 35% i powyżej mogą mieć pewien pozytywny wpływ na produkcję wyrobów solarnych w UE, lecz i tak znacznie mniejszy od skutków utraty popytu na te wyroby. Jeżeli w wersji optymistycznej unijni producenci w pewnym stopniu zwiększą produkcję, dodatkowa wartość dodana może wynosić od 10 do nie więcej niż 20% straty wartości dodanej w łańcuchu wartości unijnego przemysłu solarnego.
źródło: wnp.pl