Eksport chińskich modułów fotowoltaicznych wzrósł w czerwcu o 7%

| Gospodarka Optoelektronika

Źródła branżowe, cytując chińskie statystyki celne, podały, że chińscy producenci w czerwcu wyeksportowali łącznie moduły fotowoltaiczne o mocy 3060 MWp, czyli o 7% więcej w skali miesiąca. Jak wyjaśniają źródła, producenci z Chin obniżyli założenia eksportowe ze względu na drastyczne zmniejszenie popytu krajowego po ogłoszeniu przez rząd 1 czerwca planów kontroli instalacji PV. Mimo to nabywcy z zagranicy spodziewali się postępujących spadków cen.

Eksport chińskich modułów fotowoltaicznych wzrósł w czerwcu o 7%

W czerwcu największym rynkiem importującym chińskie moduły fotowoltaiczne, z wynikiem 490 MWp, były Indie. Moduły wykonane z 72 ogniw słonecznych o mocy wyjściowej 325 i 330 W objęły odpowiednio 47 i 30% importu.

Drugim co do wielkości rynkiem - z wynikiem 466 MWp - był Meksyk. Eksport z Chin do Meksyku wzrósł o 12% w skali miesiąca, a dużą cześć eksportu stanowiły moduły o mocy przekraczającej 300 W.

Rynek japoński zajął trzecie miejsce z wynikiem 434 MWp, rosnąc o 19% w skali miesiąca. Większość eksportu do Japonii dotyczyła modułów o mocy poniżej 300 W.

Czwartym rynkiem eksportowym (297 MWp) był rynek australijski, który w ciągu miesiąca uległ zmniejszeniu o 29%, podczas gdy będąca na miejscu piątym Ukraina (120 MWp) była eksportowym kierunkiem, który odnotował wzrost o 28%.

Pierwszą dziesiątkę rynków, na które chińskie firmy wysyłały moduły PV uzupełniły kolejno Pakistan, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael oraz Egipt.

źródło: DigiTimes