W Chinach powstała największa na świecie pływająca elektrownia fotowoltaiczna

| Gospodarka Artykuły

W chińskiej prowincji Anhui, na zbiorniku powstałym w wyniku zalania kopalni węgla, uruchomiono największą na świecie pływającą farmę fotowoltaiczną. Moc pływającej elektrowni to aż 40 MW. Chińczycy zbudowali już w tej samej prowincji podobną instalację o mocy 20 MW. Teraz, dzięki dwa razy większej pływającej farmie PV, Chiny wysunęły się na pozycję globalnego lidera w zakresie tego typu rozwiązań. Zaletą pływającej farmy jest zmniejszenie zapotrzebowania na grunty oraz zwiększony uzysk energii dzięki chłodzeniu paneli.

W Chinach powstała największa na świecie pływająca elektrownia fotowoltaiczna

Dotychczas w budowie pływających elektrowni fotowoltaicznych największe osiągnięcia miała Japonia. W prefekturze Chiba powstaje właśnie, największa w Japonii pływająca farma PV o mocy 13,7 MW. Odpowiedzialna za inwestycję Kyocera zapowiada, że jej uruchomienie nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku. Firma zbudowała już w Japonii podobne instalacje o mocach 1,2 MW, 1,7 oraz 2,3 MW.

W Europie największe pływające farmy fotowoltaiczne ma Wielka Brytania. Moc takiej elektrowni zlokalizowanej w Walton-on-Thames koło Londynu wynosi 6,3 MW. Obiekt tworzy ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych, dzięki którym roczna produkcja energii elektrycznej ma osiągnąć 5,8 GWh. Pływające instalacje PV buduje też portugalski koncern energetyczny EDP, który w bieżącym roku uruchomił elektrownię o mocy 218,4 kW.

źródło: gramwzielone.pl