Polski rynek PV na drodze do szybkiego rozwoju

Rynek fotowoltaiczny w Polsce stoi przed szansą szybkiego wzrostu. Wniosek taki wysnuć można z raportu sporządzonego przez PKO BP. Powołując się na dane Agencji Rynku Energii, bank informuje, że w pierwszej połowie bieżącego roku zainstalowana moc polskich elektrowni fotowoltaicznych osiągnęła poziom 220,9 MW, co oznacza wzrost o prawie 53%, licząc rok do roku.

Posłuchaj
00:00

Mimo znaczącego rozwoju udział fotowoltaicznych elektrowni w krajowym miksie OZE wynosi 2,7%, a w całym miksie energetycznym tylko 0,1%. Według analiz europejskiego stowarzyszenia branży solarnej SolarPower Europe, udział fotowoltaiki w miksach energii elektrycznej w Unii Europejskiej wynosi średnio 3%.

W I połowie bieżącego roku produkcja energii elektrycznej z instalacji PV wzrosła w Polsce, licząc rok do roku, o prawie 40% - do wartości 85 GWh, natomiast całkowita produkcja energii ze źródeł odnawialnych osiągnęła poziom 11887 GWh, rosnąc r/r o 4,7%.

Zdaniem analityków PKO BP korzystny wpływ na wzrost polskiego potencjału fotowoltaiki będzie miało wsparcie unijne, spadek cen modułów PV, rosnąca liczba przydomowych instalacji fotowoltaicznych oraz ministerialne zapowiedzi zwiększenia do 1000 MW do roku 2020 łącznych mocy elektrowni słonecznych w Polsce. W ostatnich latach w Polsce dostrzec można rozwój mikroinstalacji OZE, wśród których aż 99% stanowią systemy fotowoltaiczne.

źródło: gramwzielone.pl

Powiązane treści
W Chinach powstała największa na świecie pływająca elektrownia fotowoltaiczna
Polskie mikroinstalacje energetyczne to prawie wyłącznie panele fotowoltaiczne
Australia ma największy na świecie wyspowy system fotowoltaiczny
Chiny fotowoltaicznym liderem świata
Europa coraz więcej inwestuje w fotowoltaikę
Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne generują więcej energii niż siłownie jądrowe
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów