Europa coraz więcej inwestuje w fotowoltaikę

| Gospodarka Zasilanie

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe poinformowało, że w 2018 w Unii Europejskiej znacząco wzrosła łączna moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych. Wzrost widać również wtedy, gdy uwzględnia się wszystkie europejskie rynki. Według ocen stowarzyszenia, to dopiero początek trendu wzrostowego.

Europa coraz więcej inwestuje w fotowoltaikę

Według SolarPower Europe w ubiegłym roku w Unii Europejskiej zainstalowano elektrownie PV o łącznej mocy 8 GW, czyli o 36% więcej niż 5,9 GW roku 2017. Z kolei biorąc pod uwagę całą Europę potencjał elektrowni wzrósł łącznie o około 11 GW, czyli o 20% więcej niż 9,16 GW zainstalowane rok wcześniej.

W ubiegłym roku na pierwszą pozycję pod względem budowy nowych instalacji PV powrócili Niemcy, włączając do sieci elektrownie o łącznej mocy 2,96 GW; rok wcześniej było to 1,76 GW. Na miejsce drugie, z pierwszego, przesunęła się Turcja z wynikiem 1,64 GW, czyli o 34% mniej niż w roku 2017. Trzecią pozycję zajęli Holendrzy przyłączając nowe instalacje PV o mocy 1,4 GW; rok wcześniej - 0,77 GW.

źródło: gramwzielone.pl